Naukowcy odkryli źródło tajemniczego dźwięku dochodzącego z Rowu Mariańskiego

Naukowcy odkryli źródło tajemniczego dźwięku dochodzącego z Rowu Mariańskiego
Źródło zdjęć: © Fotolia
Bolesław Breczko

19.12.2016 17:03, aktual.: 20.12.2016 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Uniwersytety w Ohio w Stanach Zjednoczonych odkryli źródło dziwnego, metalicznego i nieznanego wcześniej dźwięku, wydobywającego się z najgłębszego miejsca na Ziemi.

Nieznany wcześniej dźwięk został nagrany przez niezależny statek podwodny, który miesiącami krąży po oceanach, nasłuchując i zapisując dźwięki. Skomplikowany, trwający około 3 sekund odgłos, został zarejestrowany w Rowie Mariańskim, najgłębszym miejscu na Ziemi. Dźwięk, którego można posłuchać tutaj składa się z pięciu części, zaczynając od głębokich jęków o częstotliwości 38 herców, a kończy się wysokimi, metalicznymi uderzeniami o częstotiliwości sięgającej 8000 herców.

Do tej pory naukowcy nie potrafili powiedzieć, co może być źródłem tego dźwięku. Po wielu miesiącach spekulacji i badań, specjaliści z Uniwersytetu w Ohio doszli do wniosku, że jest to niesłyszany wcześniej zaśpiew wieloryba. Naukowcy porównali go z podobnym dźwiękiem wydawanym przez płetwala karłowatego, który został nazwany "zaśpiewem z Gwiezdnych Wojen".

Naukowcy jednak nadal nie są pewni swojego odkrycia, a wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Wieloryby śpiewają zwykle w czasie godów, które odbywają się zimą, a tajemniczy zaśpiew był słyszalny przez okrągły rok.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)