Naukowcy odkryli najmroczniejszą planetę. Pochłania prawie całe światło

Naukowcy odkryli najmroczniejszą planetę. Pochłania prawie całe światło

Naukowcy odkryli najmroczniejszą planetę. Pochłania prawie całe światło
Źródło zdjęć: © NASA / JPL
Arkadiusz Stando
30.04.2018 15:54

Astronomowie znaleźli prawdopodobnie najciemniejszą planetę świata. Pochłania aż 99 procent światła, co sprawia że jest ciemniejsza niż węgiel. Znajduje się 466 lat świetlnych od Ziemi.

WASP-104b znajduje się w konstelacji Lwa, około 466 lat świetlnych od Ziemi. Potocznie nazywa się ją gorącym Jowiszem, bo przypomina rozmiarami do Jowisza z naszego układu, ale jest o wiele gorętsza. Orbituje swoją gwiazdę, żółtego karła, w zaledwie 1,76 dnia.

Planeta krąży zaledwie 4,3 miliona kilometrów od gwiazdy. To jedynie 4,5 proc. odległości od Merkuergo do naszego Słońca. W związku z tym naukowcy twierdzą, że chmury na planecie zostały zmiecione przez gwiazdę, pozostawiając gęstą atmosferę składającą się z sodu i potasu, która pochłania trafiające w nią światło.

Nie jest pewne, czy to najciemniejsza planeta ze wszystkich odkrytych, ale prawdopodobnie tak jest. Oprócz niej, kandydatami są jeszcze TrES-2b oraz HAT-P-7b, które absorbują podobne ilości światła. To wszystko kwestia marginesu błędu, która z nich jest najciemniejsza.

W swoim badaniu naukowcy oszacowali współczynnik odbicia WASP-104b. Wynosi zaledwie 0,03, co jest mniejszą liczbą od węgla drzewnego. Wyklucza to istnienie chmur w atmosferze. Co prawda, planeta wydaje się świecić bardziej purpurą, niż czernią. To z powodu ogromnej temperatury.

Źródło: arXiv

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)