Naukowcy jeszcze bardziej wzmocnili grafen. W ten sposób jest dwa razy wytrzymalszy
06.08.2018 12:31, aktual.: 07.08.2018 08:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcy z Uniwersytetu Rice w Teksasie opracowali "grafen zbrojeniowy". Jest ponad dwa razy wytrzymalszy od standardowej struktury. Zastosowano system przypominający zbrojenie betonowe.
Grafen to płaska struktura/arkusz atomów węgla ułożonych w sześciokąt, o grubości jednego atomu. Dwuwymiarowy materiał jest mocniejszy od stali, ale ze względu na cienkość, łatwo podlega rozdarciu czy porysowaniu.
Grafen zbrojeniowy to nanoskalowy odpowiednik zbrojenia osadzanego w betonie, którego pręty stalowe zwiększają wytrzymałość materiału i konstrukcji. Został opracowany w laboratorium Unierwrsytetu Rice przez Jamesa Bakera. Wykorzystuje on nanorurki węglowe do wzmocnienia struktury.
Według niedawnego badania, opublikowanego w American Chemical Society, naukowcy przyjrzeli się bliżej stworzonej w Rice strukturze. Przetestowano nacisk na grafen zbrojeniowy, w celu analizy jego wytrzymałości.
Odkryto wówczas, że złożone niczym pręty zbrojeniowe nanorurki węglowe wypełniają pęknięcia w strukturze, powstałe pod wpływem nacisku. W przypadku zwykłego i niewzmocnionego grafenu ich nie ma, przez co dochodzi niekiedy do całkowitego rozerwania.
Nanorurki pozwalają zachować grafenowi elastyczność, jednocześnie zmniejszając skutki pęknięć w strukturze. To zastosowanie może mieć szereg rozwiązań, na przykład w elektronice elastycznej czy projektach elektrycznie ogrzewanej odzieży.
Grafen jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo. Wykorzystanie zbrojenia nie sprawiło ostatecznie, że stał się "niezniszczalny", ale nanorurki znacznie spowolniły ten proces. Gdy siła była zbyt słaba, aby rozerwać strukturę, skutecznie amortyzowały pęknięcia, a w niektórych przypadkach zachowywały nawet przewodność materiału.