Nasz problem to nie tylko prostota tekstowych haseł - wzory w Androidzie

Nasz problem to nie tylko prostota tekstowych haseł - wzory w Androidzie

Nasz problem to nie tylko prostota tekstowych haseł - wzory w Androidzie
Źródło zdjęć: © chip.pl
23.08.2015 10:50, aktualizacja: 24.08.2015 09:36

W 2008 roku Google wprowadził do Androida nową, bezpieczniejszą i wygodniejszą metodę odblokowywania urządzeń, polegającą na rysowaniu zdefiniowanego przez użytkownika kształtu na ekranie. Wygląda jednak na to, że również graficzne hasła mają odpowiedniki tekstowych ?1234? czy ?qwerty?.

Według jednego z badań dotyczących bezpieczeństwa mobilnego, większość z użytkowników Androida stosuje podobne i przewidywalne wzory do odblokowywania urządzeń z tym systemem operacyjnym. 77 procent użytkowników zaczyna wzór od jednego z narożników pola, a 44 procent z górnego-lewego narożnika. Z 4000 przebadanych wzorów, najwięcej wykorzystywało pięć z dziewięciu dostępnych punktów styku rysowanego wzoru, ograniczając liczbę kombinacji do 7152 z możliwych 140 704.

Eksperci zachęcają, by przy tworzeniu swojego unikalnego wzoru wykorzystać wszystkie dziewięć punktów styku i skomplikowanych kształtów a także wyłączyć funkcję wizualizacji wzoru w ustawieniach systemowych Androida. Sam mechanizm bowiem jest niezmiennie wygodny i bezpieczny.

Zamiast używać znanych i łatwych do odgadnięcia wzorów przypominających litery C, M, U, N, Z, W, warto pokusić się o nieco bardziej skomplikowany wzór - wykorzystać punkty styków, przecinające się linie etc. Użycie pierwszej litery swojego imienia czy nazwiska czy imienia ukochanej/ukochanego to też banalne rozwiązanie. Silne hasło zwiększa bezpieczeństwo, ale nie zawsze zagwarantuje nam go w 10. procentach - należy bowiem pamiętać, że często ślady naszego palca pozostają widoczne na ekranie.

To jest ciekawe! Czy karty zbliżeniowe są bezpieczne?

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Tajemnicze aktualizacje Windows 10

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)