NASA znów wyśle człowieka na Księżyc. Ale najpierw polecą roboty

NASA znów wyśle człowieka na Księżyc. Ale najpierw polecą roboty
Źródło zdjęć: © NASA | NASA John W. Young
Arkadiusz Stando

19.06.2018 08:58, aktual.: 19.06.2018 09:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańska agencja kosmiczna najwyraźniej planuje powrócić na Księżyc. Pierwszym krokiem do jego zdobycia będzie wysłanie robotycznej załogi. Początek misji już w 2019 roku.

W poniedziałek administrator NASA, Jim Bridenstine, przedstawił nowe plany agencji. Podczas spotkania National Space Council w Białym Domu powiedział jasno: "Wracamy na Księżyc". Wygląda na to, że Stany Zjednoczone chcą znowu wysłać swoich astronautów na naszego naturalnego satelitę. Informacje, na temat przyszłych lotów zawarto w planach nowej dyrektywy SPD-3 (Space Policy Directive-3).

"Stany Zjednoczone wyślą najpierw robotycznych kosmonautów na Księżyc. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lot odbędzie się jeszcze w przyszłym roku", poinformował przedstawiciel NASA. Misje mają na celu zwiększenie zdolności ludzi do powrotu na Księżyc.

W celu realizacji lotów na Księżyc NASA będzie współpracowała z prywatnymi przedsiębiorstwami. Jednak nie sprecyzowano jeszcze, która z firm może być potencjalnym partnerem. Niedawno Jeff Bezos, właściciel Blue Moon, wypowiedział się w temacie kolonizacji Księżyca w dość jednoznaczny sposób. "Zrobimy to nawet bez ich pomocy" - chodziło mu oczywiście o NASA.

W grudniu została podpisana dyrektywa dotycząca programów kosmicznych NASA. Prezydent Trump już wtedy powiedział, że umożliwi ona powrót astronautów na Księżyc oraz doprowadzi do misji na Marsa. W zeszłym miesiącu Trump nakazał rządowi przegląd reguł dotyczących lotów kosmicznych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (33)
Zobacz także