NASA. Teleskop Hubble'a działa w trybie awaryjnym. Pojawiły się problemy

Od niedzieli 7 marca Teleskop Hubble'a działa w trybie awaryjnym. Decyzja o jego uruchomieniu była związana z usterką dotyczącą oprogramowania urządzenia. NASA przekonuje, że kosmiczny teleskop jest bezpieczny i już niedługo wróci do normalnego funkcjonowania.

Teleskop Hubble'a
Teleskop Hubble'a
Źródło zdjęć: © NASA
Karolina Modzelewska

09.03.2021 14:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy zajmujący się Teleskopem Hubble'a poinformowali, że w niedzielę urządzenie przeszło w tryb działania awaryjnego z powodu błędu w oprogramowaniu. Wszystko wskazuje jednak na to, że systemy operacyjne znajdujące się na jego pokładzie, działają prawidłowo, a już niedługo inżynierowie przywrócą go do standardowego trybu funkcjonowania.

Teleskop Hubble'a w trybie awaryjnym

Teleskopy i statki kosmiczne przechodzą w tryb awaryjny, gdy wykryją anomalię zagrażającą ich funkcjonowaniu. Chociaż część z takich sygnałów wskazuje na poważną usterkę, znacznie częściej są to niewielkie problemy, które można w prosty sposób rozwiązać.

To nie pierwszy raz, kiedy Teleskop Hubble'a działa w trybie awaryjny. Został on przykładowo uruchomiony w 2018 roku, gdy pojawiły się trudności z dwoma żyroskopami, czyli urządzeniami służącymi do pomiaru lub utrzymywania orientacji przestrzennej. Inżynierowi przywrócili teleskop do pełnej operacyjności po 3 tygodniach.

Misje związane z Teleskopem Hubble'a są obsługiwane przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną. Urządzenie trafiło na orbitę okołoziemską na pokładzie promu kosmicznego Discovery w kwietniu 1990 roku. W początkowym okresie swojego działania teleskop dostarczał zamazanych obrazów, ale w 1993 roku usterka została naprawiona przez astronautów, co pozwoliło dokonywać przełomowych odkryć.

Komentarze (11)