NASA: SpaceX wystrzeli w kosmos sondę IMAP. Elon Musk szykuje się do kolejnej misji

NASA: SpaceX wystrzeli w kosmos sondę IMAP. Elon Musk szykuje się do kolejnej misji

NASA potwierdza: SpaceX i Elon Musk z nowym kontraktem
NASA potwierdza: SpaceX i Elon Musk z nowym kontraktem
Źródło zdjęć: © Flickr
28.09.2020 11:19

NASA potwierdziła podpisanie kontraktu ze SpaceX, w ramach którego firma Elona Muska wystrzeli w kosmos sondę IMAP. Celem misji będzie badanie granic heliosfery. Koszt przedsięwzięcia wyniesie blisko 110 milionów dolarów.

NASA ogłosiła, że firma SpaceX została wybrana do wyniesienia w kosmos sondy IMAP (ang. Interstellar Mapping and Acceleration Probe). Misja, której celem jest badanie granic heliosfery, a więc bariery magnetycznej otaczającej nasz Układ Słoneczny, kierowana będzie przez Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johna Hopkinsa (JHU APL) w stanie Maryland.

Sonda IMAP zostanie ulokowana w punkcie L1 układu Ziemia–Słońce, w odległości ok. 1,5 miliona kilometrów od naszej planety. Jej zadaniem będzie zbieranie i mapowanie neutralnych cząstek, które przedostają się przez granice heliosfery oraz badanie procesów odpowiadających za przyspieszania cząstek w przestrzeni kosmicznej.

Całkowity koszt uruchomienia sondy oraz pozostałych ładunków związanych z misją NASA wyniesie 109,4 mln dolarów.

Sonda IMAP ma zostać wystrzelona na szczycie rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie w październiku 2024 roku.

W ramach przedsięwzięcia, w kosmos zostaną wyniesione także cztery ładunki dodatkowe. Są to: sonda Lunar Trailblazer należąca do NASA, sonda SWFO-L1 należąca do amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) oraz dwa ładunki heliofizyczne NASA, o których agencja poinformuje w niedalekiej przyszłości.

Celem sondy Lunar Trailblazer ma być zbadanie obecności wody na Księżycu, z kolei SWFO-L1 ma badać pogodę kosmiczną, obserwując między innymi parametry wiatru kosmicznego.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)