NASA rejestruje nowe obrazy cyklonów na Jowiszu. Odkrycie zaskoczyło naukowców
Jowisz to planeta, na której nieustannie szaleją burze, jednak nowe zdjęcia, które pozyskała NASA dzięki sondzie Juno, zaskoczyły astronomów. W tym regionie szaleją cyklony niepodobne do żadnych innych na planecie.
15.12.2019 14:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sonda Juno okrążała Jowisza w 2016 roku, jednak te zdjęcia dotarły do NASA w ostatnim czasie. Naukowcy zauważyli na nich niecodzienne burze na biegunach gazowego olbrzyma. Na biegunie północnym szalało aż dziewięć burz - jeden olbrzymi cyklon i osiem mniejszych wokół niego. Z kolei na biegunie południowym Jowisza badacza dostrzegli cyklony ułożone w kształt sześciokąta - każdy z sześciu szalejących żywiołów miał rozmiar podobny do powierzchni Stanów Zjednoczonych.
Co ciekawe, na północy wszystkie cyklony poruszają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, podczas gdy te na południu - zgodnie ze wskazówkami zegara. Niestety wiele więcej nie jest wiadome o samych burzach. Naukowcy nie mają pewności, czy są to trwałe zjawiska na planecie, ale podejrzewają, że trwają nawet kilka lat.
Naukowcy zwrócili uwagę na jeden z cyklonów znajdujących się w sześciokącie na biegunie południowym. Stwierdzili, że jeden z nich jest na razie mniejszy od innych, ale wszystko wskazuje na to, że urośnie do rozmiarów pozostałych. Widać to na symulacji, którą udostępnił zespół badaczy:
Naukowcy nie rozumieją, czemu cyklony na Jowiszu są tak regularne i jak nowo-powstałe potrafią "dopasować się" do istniejących burz. Tego typu zjawisko nie zostało zarejestrowane w żadnym innym miejscu Układu Słonecznego.
Badacze mają nadzieję, że kolejne dane z Juno pozwolą lepiej zrozumieć naturę cyklonów Jowisza. Zaznaczają, że dopiero od niedawna nowoczesna technologia pozwala im lepiej badać te zjawiska i odkrywać prawa fizyki, które rządzą gazowymi gigantami.