NASA pokazała, jak zachowuje się ogień w kosmosie. Efekt jest zaskakujący [WIDEO]

NASA pokazała, jak zachowuje się ogień w kosmosie. Efekt jest zaskakujący [WIDEO]
Źródło zdjęć: © WP.PL | NASA

16.09.2019 07:50, aktual.: 16.09.2019 08:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA rozpaliła ogień w kosmosie. Efektowny eksperyment przeprowadzono na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Astronauci wzniecili ogień i wszystko zarejestrowali na filmie. Zobacz, jak zachował się płomień w strefie mikrograwitacji.

NASA przeprowadziła bardzo interesujący eksperyment. Astronauci przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpalili ogień i efekty uwiecznili na filmie. W warunkach prawie zerowej grawitacji, płomienie zachowywały się zupełnie inaczej niż na Ziemi.

NASA. Zachowanie płomienia na ISS

To nie pierwsze eksperymenty z płomieniem w warunkach mikrograwitacji, dlatego jego dziwny kształt nie stanowił dla naukowców z NASA wielkiego zaskoczenia. Mimo wszystko zdecydowali się na przeprowadzenie prostego testu i pokazanie go na filmie. Jak można zauważyć na wideo, zachowanie płomienia jest zupełnie inne od tego, które znamy.

Naukowcy wyjaśniają, że płomienie ognia rozpalonego w kosmosie wyglądają zupełnie inaczej w wyniku braku grawitacji. Powietrze na Ziemi jest chłodniejsze i porusza się w dół, podczas gdy gazy unoszą się do góry. Dzięki temu możemy obserwować płomienie. W warunkach mikrograwitacji procesy te nie zachodzą. Efektem są sferyczne płomienie.

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - w stanie nieważkości - płomień układa się równomiernie we wszystkich kierunkach, tworząc kulisty kształt.

NASA wierzy, że przeprowadzony eksperyment pozwoli zrozumieć zachowania ognia i otworzy nowe możliwości do zwiększania wydajności płomieni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)