NASA: pierwszym człowiekiem na Marsie najprawdopodobniej będzie kobieta

NASA: pierwszym człowiekiem na Marsie najprawdopodobniej będzie kobieta

NASA: pierwszym człowiekiem na Marsie najprawdopodobniej będzie kobieta
Źródło zdjęć: © Facebook.com
Adam Bednarek
14.03.2019 09:09, aktualizacja: 14.03.2019 09:47

Ojciec Sally Ride, pierwszej Amerykanki w kosmosie, wściekał się, gdy reklamy uczelni przedstawiały wyłącznie mężczyzn jako astronautów. Walka ze stereotypami po latach może skończyć się sukcesem - NASA już zapowiada, że na Marsie pierwszy krok może należeć do kobiety.

Jeszcze w tym miesiącu odbędzie się pierwszy kosmiczny spacer, w którym uczestniczyć będą wyłącznie kobiety. To symboliczny dowód na to, że kosmos nie należy wyłącznie do mężczyzn. Ale na tym rola astronautek się nie skończy.

Człowiek na Marsie - kto będzie pierwszy

- Kobieta najprawdopodobniej będzie pierwszym człowiekiem na Marsie - stwierdził w radiowym programie Jim Bridenstine z NASA.

Kobiety mają też uczestniczyć w kolejnej misji NASA na Księżyc.

Czy pierwszą kobietą, a jednocześnie pierwszym człowiekiem na Marsie, będzie Alyssa Carson? NASA wytypowała ją jako jedną z pierwszych osób, które polecą na Marsa. Rozpoczęła treningi mając 17 lat. Misja miałaby odbyć się w 2033 roku.

Włączanie kobiet w kosmiczne misje przez NASA wydaje się naturalnym procesem. Z danych agencji kosmicznej wynika, że już 34 proc. astronautów to właśnie kobiety. Pewnie byłoby więcej, gdyby nie lata zaniedbań i szkodliwych stereotypów.

"Jako ojciec pierwszej amerykańskiej astronautki wiem z pierwszej ręki, że dziewczęta również mają ambicję zajmować się matematyką i naukami ścisłymi, my zaś powinniśmy zachęcać je do tego, tak aby »przyszłość Ameryki oderwała się od ziemi«” - pisał ojciec Sally Ride, gdy w reklamach uczelni przedstawiano wyłącznie mężczyzn jako astronautów.

Polka na Księżycu

Cieszyć może fakt, że już także w Polsce nikomu nie wydaje się dziwne, że kobieta mogłaby polecieć na Księżyc:

"Mając na uwadze długoletnie, owocne stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Polską (...) zwracamy się z prośbą o wsparcie udziału Rzeczpospolitej Polskiej w badaniach kosmicznych m.in. poprzez uwzględnienie polskiego kosmonauty lub kosmonautki w ramach programu lotów organizowanych przez NASA" - napisano w apelu naukowców, aby Polska stała się ważnym partnerem misji kosmicznych. List skierowany do Donalda Trumpa podpisał Lech Wałęsa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)