Wyślijcie Polaka w kosmos! Apel naukowców i Lecha Wałęsy do NASA

Wyślijcie Polaka w kosmos! Apel naukowców i Lecha Wałęsy do NASA

Wyślijcie Polaka w kosmos! Apel naukowców i Lecha Wałęsy do NASA
Źródło zdjęć: © PAP | PAP
Grzegorz Burtan
20.12.2018 16:02, aktualizacja: 21.12.2018 08:37

To mały krok dla Polaka, ale wielki dla Polski. Taka deklaracja mogłaby paść, gdyby NASA wysłuchała apelu, którego współautorem jest prezydent Lech Wałęsa. List skierowany do Donalda Trumpa jest częścią inicjatywy obywatelskiej.

Za listem, oprócz Lecha Wałęsy, stoi senator PO Jan Rulewski i były prezes PAN prof. Michał Kleiber. Były prezydent nie pojawił się na odczytaniu listu podczas konferencji prasowej z powodów zdrowotnych. Apel został również złożony w Ambasadzie USA.

"Mając na uwadze długoletnie, owocne stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Polską, które były ważnym elementem w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, a także aktywne uczestnictwo Polonii, wybitnych Polaków w historii kształtowania się Stanów Zjednoczonych, pomoc okazywaną Polsce przez USA w gwarancjach dla jej bezpieczeństwa, szerokie wsparcie po 1989 roku dla odbudowy polskiej suwerenności oraz już w czasach pańskiej administracji pogłębianie korzystnych dla nas relacji w zakresie gospodarki i bezpieczeństwa, zwracamy się z prośbą o wsparcie udziału Rzeczpospolitej Polskiej w badaniach kosmicznych m.in. poprzez uwzględnienie polskiego kosmonauty lub kosmonautki w ramach programu lotów organizowanych przez NASA" - brzmiał fragment apelu, cytowany przez portal Dziennik.

Pod apelem podpisali się m.in. prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

"Wierzymy, że ten apel może poskutkować współpracą, która umożliwi nam realizację potencjału, który mamy" - dodał prof. Kleiber.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (350)