Trwa ładowanie...
d50f01o

NASA odświeżyła kultowe zdjęcie. Tak wyglądała Ziemia

14 lutego 1990 roku sonda Voyager 1 wykonała jedno z ostatnich zdjęć przed wyłączeniem aparatu i opuszczeniem Układu Słonecznego. Ledwo widoczna na zdjęciu Ziemia została nazwana "pale blue dot", czyli "blednąca, błękitna kropka".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ziemia na legendarnym zdjęciu "Pale Blue Dot"
Ziemia na legendarnym zdjęciu "Pale Blue Dot" (NASA)
d50f01o

30 lat temu sonda Voyager 1 wypełniła swoje zadania w Układzie Słonecznym i była w drodze poza jego granice. Astronom NASA i popularyzator nauki Carl Sagan poprosił, aby przed udaniem się w niekończącą się kosmiczną podróż, Voyager 1 obrócił się i wykonał "portret rodzinny", serię zdjęć planet Układu Słonecznego.

Fotografia wykonana z odległości około 6,4 mld km pokazuje naszą planetę jako jeden piksel na ciemnym tle kosmosu i jasnych smug światła stworzonych przez promienie słoneczne odbijające się w obiektywie kamery Imaging Science Subsystem.

NASA

Oryginalne zdjęcie "Pale blue dot"

d50f01o

W 30. rocznicę wykonania zdjęcia, NASA je odrestaurowała, wykorzystując nowoczesne metody przetwarzania obrazu. Jednocześnie do zdjęcia nie zostały dodane sztuczne elementy, aby zachować jego oryginalność, a przede wszystkim ogrom przestrzeni kosmicznej i "małość" Ziemi na jego tle. Tak samo jak w oryginale, Ziemia to zaledwie jeden piksel.

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości można obejrzeć na stronie NASA.

d50f01o

Podziel się opinią

Share

d50f01o

d50f01o
Więcej tematów