NASA odświeżyła kultowe zdjęcie. Tak wyglądała Ziemia

NASA odświeżyła kultowe zdjęcie. Tak wyglądała Ziemia
Źródło zdjęć: © NASA
Bolesław Breczko

15.02.2020 18:47, aktual.: 15.02.2020 19:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

14 lutego 1990 roku sonda Voyager 1 wykonała jedno z ostatnich zdjęć przed wyłączeniem aparatu i opuszczeniem Układu Słonecznego. Ledwo widoczna na zdjęciu Ziemia została nazwana "pale blue dot", czyli "blednąca, błękitna kropka".

30 lat temu sonda Voyager 1 wypełniła swoje zadania w Układzie Słonecznym i była w drodze poza jego granice. Astronom NASA i popularyzator nauki Carl Sagan poprosił, aby przed udaniem się w niekończącą się kosmiczną podróż, Voyager 1 obrócił się i wykonał "portret rodzinny", serię zdjęć planet Układu Słonecznego.

Fotografia wykonana z odległości około 6,4 mld km pokazuje naszą planetę jako jeden piksel na ciemnym tle kosmosu i jasnych smug światła stworzonych przez promienie słoneczne odbijające się w obiektywie kamery Imaging Science Subsystem.

Obraz
© NASA

Oryginalne zdjęcie "Pale blue dot"

W 30. rocznicę wykonania zdjęcia, NASA je odrestaurowała, wykorzystując nowoczesne metody przetwarzania obrazu. Jednocześnie do zdjęcia nie zostały dodane sztuczne elementy, aby zachować jego oryginalność, a przede wszystkim ogrom przestrzeni kosmicznej i "małość" Ziemi na jego tle. Tak samo jak w oryginale, Ziemia to zaledwie jeden piksel.

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości można obejrzeć na stronie NASA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)