NASA ma nowy plan na powstrzymanie asteroidy Bennu. Wykorzystają specjalną farbę
W obawie przed planetoidą Bennu naukowcy z NASA opracowują możliwe sposoby obrony Ziemi przed kosmiczną skałą o średnicy blisko 0,5 km. Ważąca 77 mld ton, może uderzyć w naszą planetę w 2135 roku. Przedstawiono kolejny z możliwych scenariuszy misji obrony planety.
20.08.2018 | aktual.: 20.08.2018 10:50
NASA przedstawia coraz śmielsze plany walki z gigantycznymi planetoidami, mogącymi zniszczyć Ziemię. Zagrożenie co prawda jest niewielkie, ale naukowcy nie mogą go ignorować. W przypadku uderzenia Bennu w Ziemię, skutki byłyby katastrofalne. Szansa zderzenia w 2135 roku wynosi 1:2700, co wbrew pozorom jest wysoką liczbą.
Pierwotną wersją projektu HAMMER było stworzenie statku kosmicznego, o takiej właśnie nazwie. Powstało kilka wariantów wykorzystania maszyny. Tym najbardziej prawdopodobnym było użycie broni jądrowej. Jednak to bardzo ryzykowne rozwiązanie, odłamki kosmicznej skały uderzające w Ziemię mogłyby narobić równie wielkich szkód. Więc naukowcy szukają innych sposobów.
Ogromną kosmiczną skałę można jednak zneutralizować bez potrzeby użycia broni jądrowej. Naukowcy postanowili wysłać satelitę w kierunku Bennu, który wykorzysta specjalną farbę. Chociaż może brzmieć to jak żart, jest to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie.
Pomalowanie Bennu przez statek kosmiczny wystarczy, aby zneutralizować zagrożenie. Wystarczy przemalować część powierzchni planetoidy, aby doprowadzić do zmian termicznych. Tym samym, może dojść do zmiany trajektorii skały, a ludzkość znowu będzie bezpieczna.
Misja OSIRIS-REx już trwa. W sierpniu statek kosmiczny dotrze do obiektu, i przebada skałę. Na podstawie zebranych informacji, naukowcy będą w stanie stworzyć dokładny plan działania dla tej misji obrony planety, jak i kolejnych, jeśli będą potrzebne.
Wcześniej brano pod uwagę jeszcze inne scenariusze. Były jednak znacznie trudniejsze w zrealizowaniu. Jednym ze sposobów branych pod uwagę, było wykorzystanie statku kosmicznego w celu zderzenia z kosmiczną skałą. Naukowcy brali pod uwagę także wykorzystanie broni kinetycznej, ale koszty tej misji byłyby zbyt duże.