NASA: Lądowanie łazika Perseverance na Marsie [Wideo]

Bolesław Breczko

22.02.2021 19:16, aktual.: 23.02.2021 06:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Łazik Perseverance wylądował na Marsie w zeszły czwartek. Dziś NASA publikuje nagranie wideo z lądownika sky crane, który opuścił łazik na powierzchnię Czerwonej Planety.

Misja Mars 2020 skutecznie wylądowała na powierzchni Czerwonej Planety w czwartek 18 lutego 2021. Śledzący misje mogli obejrzeć pierwsze zdjęcia z łazika Perseverance zaraz po jego wylądowaniu. Kilka dni później NASA otrzymała zdjęcie z lądownika Sky Crane, który opuścił łazik na linach. Dziś NASA prezentuje nagranie wideo z tego wydarzenia zapisane przez kamery umieszczone na lądowniku.

Sky Crane był nowatorskim pomysłem na opuszczenie wcześniejszego łazika, Curiosity, na powierzchnię Marsa. Naukowcy NASA musieli wymyślić nowy sposób na bezpieczne postawienie go na ziemi. Wcześniejsze metody, jak spadochrony czy specjalne "poduszki" były nie do użycia przez masę łazika.

Sky Crane to platforma wyposażona w odrzutowe silniki, która zawisa kilkanaście metrów nad powierzchnią i opuszcza łazik na linach. Po dostarczeniu pojazdu i odpięciu lin Sky Crane wykorzystuje pozostałe paliwo, aby odlecieć jak najdalej od łazika i "wylądować" na Marsie rozbijając się o niego. Chociaż pierwotnie pomysł Sky Crane wydawał się zbyt szalony w środowisku ekspertów NASA, to okazał się najlepszy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)