NASA i SpaceX szykują się na kolejną załogową misję. Wiemy, kto poleci na ISS

NASA i SpaceX szykują się na kolejną załogową misję. Wiemy, kto poleci na ISS

Astronauci misji SpaceX Crew-2
Astronauci misji SpaceX Crew-2
Źródło zdjęć: © NASA
29.07.2020 11:10, aktualizacja: 01.03.2022 13:38

NASA ogłosiła, którzy astronauci polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach misji SpaceX Crew-2. Będzie to drugi lot we współpracy z firmą Elona Muska, a w załodze znajdą się osoby z różnych regionów świata.

NASA i jej międzynarodowi partnerzy wyznaczyli członków załogi dla misji SpaceX Crew-2. Astronauci NASA Shane Kimbrough i Megan McArthur będą służyć odpowiednio jako dowódca i pilot statku kosmicznego, ale w załodze znajdą się również osoby z JAXA i ESA. 

Z japońskiej agencji kosmicznej do misji została wytypowana Akihiko Hoshide, zaś ESA wybrała astronautę Thomasa Pesqueta. Oboje dołączą jako specjaliści misji. SpaceX Crew-2 ma wystartować wiosną 2021 roku, o ile testy SpaceX Demo-2 przebiegną pomyślnie. 

Astronauci Crew-2 zostaną na ISS przez około 6 miesięcy i dołączą do trzyosobowej ekipy, która poleci na statku Sojuz. Po raz pierwszy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie stacjonować jednocześnie 7 osób. NASA liczy na to, że dzięki temu badania naukowe będą postępować jeszcze szybciej. 

NASA zdradza, kto poleci na ISS

Będzie to trzecia podróż Kimbrougha w kosmos i jego drugi długi pobyt na stacji kosmicznej. Został wybrany na astronautę w 2004 roku. Najpierw wystartował na pokładzie promu kosmicznego Endeavour, aby odwiedzić stację podczas misji STS-126 w 2008 roku, a następnie na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz w ramach Expedition 49/50 w 2016 r. 

Kimbrough jest również emerytowanym pułkownikiem armii amerykańskiej i uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie inżynierii kosmicznej na Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point w stanie Nowy Jork oraz tytuł magistra badań operacyjnych w Georgia Institute of Technology w Atlancie.

Megan McArthur odbędzie swoją drugą podróż w kosmos, ale pierwszą na stację. Po tym, jak została wybrana na astronautę w 2000 roku, wystartowała na promie kosmicznym Atlantis jako specjalista od misji na STS-125, ostatniej misji serwisowej Kosmicznego Teleskopu Hubble'a (2009 rok).

Akihiko Hoshide brała udział w misji STS-124 na pokładzie promu kosmicznego Discovery w 2008 r. oraz była członkiem misji w 2012 roku, podczas której spędziła 124 dni na ISS. Z kolei Pesquet wcześniej spędził 196 dni w kosmosie w ramach misji Expedition 50 i 51. 


Przypominamy, że pierwsza wspólna misja SpaceX i NASA miała miejsce w maju 2020 roku. Historyczna współpraca NASA i Elona Muska, pozwoliły USA ponownie wysłać astronautów z rodzimej ziemi, bez konieczności wsparcia ze strony Rosjan. Była to również pierwsza załogowa misja z wykorzystaniem rakiety SpaceX, a losy astronautów śledziły miliony ludzi na całym świecie.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)