Trwa ładowanie...

NASA i SpaceX przekładają start misji Crew-1 z powodu złej pogody

NASA i SpaceX ogłosiły 24-godzinne opóźnienie startu kapsuły Crew Dragon, która poleci na orbitę z czterema astronautami na pokładzie w ramach misji Crew-1 – donosi The Guardian. To pierwsza pełnoprawna operacyjna misja załogowa, w której wykorzystany zostanie prywatny statek kosmiczny.
Share
Administrator NASA Jim Bridenstine
Administrator NASA Jim BridenstineŹródło: Getty Images
dpq71nn

Jak poinformowali przedstawiciele NASA, start przesunął się ze względu na przewidziane porywiste przybrzeżne wiatry nad Florydą, które mogłyby zagrozić powrotnemu lądowaniu rakiety wielokrotnego użytku Falcon 9.

Start kapsuły Crew Dragon z ośrodka kosmicznego Kennedy w Cape Canaveral został zaplanowany na godzinę 19:27 czasu miejscowego w niedzielę (1:27 w poniedziałek czasu środkowoeuropejskiego).

Pierwsza operacyjna misja

Jak pisze Guardian, załoga, która poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), składa się z dwóch amerykańskich astronautów i jednej astronautki – Victora Glovera, dowódcy misji Mike'a Hopkinsa i Shannon Walker – oraz Japończyka Soichi Noguchi. Dla tego ostatniego będzie to trzecia podróż na orbitę.

dpq71nn

Przełożona misja Crew-1 jest uważana za pierwszą operacyjną misję SpaceX z udziałem kapsuły Crew Dragon. Jej próbny lot na orbitę i z powrotem z dwuosobową załogą w sierpniu tego roku był pierwszym lotem kosmicznym astronautów NASA z terenu USA od 9 lat.

Sprawdź, gdzie będzie można zobaczyć start misji.

Start misji NASA i SpaceX. To historyczny moment

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpq71nn

Podziel się opinią

Share
dpq71nn
dpq71nn
Więcej tematów