NASA i SpaceX ogłaszają datę misji Crew-1. Astronauci już niedługo polecą w kosmos

NASA i SpaceX ogłaszają datę startu misji Crew-1
NASA i SpaceX ogłaszają datę startu misji Crew-1
Źródło zdjęć: © NASA

29.09.2020 15:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA i SpaceX ogłosiły datę pierwszej w pełni operacyjnej misji Crew-1 z wykorzystaniem kapsuły Crew Dragon. W ramach przedsięwzięcia, w kosmos zostanie wystrzelonych czterech astronautów.

NASA i SpaceX z powodzeniem przeprowadziły testową misję z wykorzystaniem kapsuły Crew Dragon, w ramach której 30 maja 2020 roku dwóch amerykańskich astronautów zostało wystrzelonych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pierwszy załogowy lot z terenu USA od blisko dekady rozbudził apetyty miłośników kosmicznych podróży, dając nadzieję na wiele przełomowych odkryć poza naszą planetą, do których może dojść już w niedalekiej przyszłości.

Obecnie trwają przygotowania do pierwszej z regularnych misji zapewniających rotację astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, po uzyskaniu przez firmę Elona Muska certyfikatu zezwalającego na załogowe loty.

Start misji Crew-1 planowano pierwotnie na wrzesień, jednak administrator agencji Jim Bridenstine poinformował, że początek przedsięwzięcia odbędzie się kilka tygodni później. Teraz poznaliśmy dokładną datę. Jest nią 31 października 2020 roku.

Załogę statku kosmicznego stanowić będzie czwórka astronautów. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną polecą Michael Hopkins - dowódca statku Crew Dragon, Victor Glover - pilot, Shannon Walker - specjalistka misji, a także reprezentant Japońskiej Agencji Eksploracji Kosmosu (JAXA) - Soichi Noguchi. Ten ostatni, podobnie jak Walker, również będzie pełnił funkcję specjalisty misji.

Astronauci będą przebywać na ISS około pół roku. W tym czasie mają przeprowadzić serię eksperymentów.

Start rakiety Falcon 9, która wyniesie w kosmos kapsułę Crew Dragon, odbędzie się z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na przylądku Canaveral, na Florydzie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)