NASA i SpaceX ogłaszają datę misji Crew-1. Astronauci już niedługo polecą w kosmos

NASA i SpaceX ogłaszają datę misji Crew-1. Astronauci już niedługo polecą w kosmos29.09.2020 15:51
NASA i SpaceX ogłaszają datę startu misji Crew-1
NASA i SpaceX ogłaszają datę startu misji Crew-1
Źródło zdjęć: © NASA

NASA i SpaceX ogłosiły datę pierwszej w pełni operacyjnej misji Crew-1 z wykorzystaniem kapsuły Crew Dragon. W ramach przedsięwzięcia, w kosmos zostanie wystrzelonych czterech astronautów.

NASA i SpaceX z powodzeniem przeprowadziły testową misję z wykorzystaniem kapsuły Crew Dragon, w ramach której 30 maja 2020 roku dwóch amerykańskich astronautów zostało wystrzelonych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pierwszy załogowy lot z terenu USA od blisko dekady rozbudził apetyty miłośników kosmicznych podróży, dając nadzieję na wiele przełomowych odkryć poza naszą planetą, do których może dojść już w niedalekiej przyszłości.

Obecnie trwają przygotowania do pierwszej z regularnych misji zapewniających rotację astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, po uzyskaniu przez firmę Elona Muska certyfikatu zezwalającego na załogowe loty.

Start misji Crew-1 planowano pierwotnie na wrzesień, jednak administrator agencji Jim Bridenstine poinformował, że początek przedsięwzięcia odbędzie się kilka tygodni później. Teraz poznaliśmy dokładną datę. Jest nią 31 października 2020 roku.

Zobacz też: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Załogę statku kosmicznego stanowić będzie czwórka astronautów. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną polecą Michael Hopkins - dowódca statku Crew Dragon, Victor Glover - pilot, Shannon Walker - specjalistka misji, a także reprezentant Japońskiej Agencji Eksploracji Kosmosu (JAXA) - Soichi Noguchi. Ten ostatni, podobnie jak Walker, również będzie pełnił funkcję specjalisty misji.

Astronauci będą przebywać na ISS około pół roku. W tym czasie mają przeprowadzić serię eksperymentów.

Start rakiety Falcon 9, która wyniesie w kosmos kapsułę Crew Dragon, odbędzie się z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na przylądku Canaveral, na Florydzie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)