NASA i Mateusz Morawiecki w Kielcach. Po raz piąty studenci walczyli w European Rover Challenge

NASA i Mateusz Morawiecki w Kielcach. Po raz piąty studenci walczyli w European Rover Challenge

NASA i Mateusz Morawiecki w Kielcach. Po raz piąty studenci walczyli w European Rover Challenge
Źródło zdjęć: © ERC
16.09.2019 11:28, aktualizacja: 16.09.2019 15:31

Pełny czerwonej gleby marsjański tor i studenci z pięciu kontynentów. Przed nimi - roboty łaziki i publiczność z ekspertami NASA na czele.

- Takie wydarzenia grają główną rolę w kształtowaniu przyszłych pokoleń kosmicznych inżynierów i eksploratorów, którzy będą podróżować do miejsc, o których teraz możemy tylko marzyć - powiedział Scott Kelly, były astronauta NASA, w specjalnym przesłaniu do uczestników ERC 2019.

Widać to było w Kielcach przed Politechniką Świętokrzyską. Konkurencja była zażarta, bo w ERC 2019 uczestniczyło 28 zespołów z 13 krajów świata, w tym tak egzotycznych jak Australia, Indie, Kolumbia czy Bangladesz. Do Kielc przyjechała także bardzo liczna i silna reprezentacja krajowa - w konkursie wzięło udział aż trzynaście drużyn z Polski. W sumie - czterystu studentów.

NASA pozdrawia zawodników z Kielc

- To pomaga młodym ludziom zainspirować się i spełnić ich najgłębsze aspiracje. Kariera w branży kosmicznej to długa i pełna wyzwań droga, ale dzięki wydarzeniom takim jak to, możemy pomóc młodym ludziom wykonać ogromne skoki w ich karierach - dodał Kelly, znany ze swojej misji “Rok w kosmosie” na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Obraz
© ERC

Uczestnicy zawodów musieli pokonać trudny teren imitujący powierzchnię Marsa lub Księżyca. Sam przejazd to nie wszystko, dodatkowymi zadaniami było wykonywanie różnych robót - tak jak łaziki na czerwonej planecie. Zawodnicy nie widzieli ich w trakcie rywalizacji. Sterowali nimi zdalnie za pomocą zamontowanych na łazikach kamer.

Wszystkiemu przyglądał się też premier Mateusz Morawiecki. - Jestem przekonany, że te kosmiczne wynalazki, które tutaj mamy możliwość oglądać, odwzorowanie powierzchni Marsa, że one są z jednej strony takim studenckim czy naukowym odlotem w kosmos, ale z drugiej strony one budują jak najbardziej przyjemną wartość dla wszystkich ludzi - powiedział szef rządu.

Obraz
© ERC

Zwycięzcami piątej edycji European Rover Challenge została drużyna IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej - gospodarze turnieju. Ich zwycięstwo nie jest przypadkiem. To oni wygrali ERC w 2018 roku, a na tegorocznych zawodach University Rover Challenge w Utah, USA również stanęli na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsce przydało łazikowi Kalman i drużynie AGH Space Systems z Krakowa. Podium uzupełniła drużyna z Czech - Roverova Team z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie.

Autorem tekstu jest Radek Grabarek z portalu We Need More Space.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)