NASA i Boeing przedstawiają raport. Statek Starliner z poważnymi problemami

NASA i Boeing przedstawiają raport. Statek Starliner z poważnymi problemami

NASA i Boeing przedstawiają raport. Statek Starliner z poważnymi problemami
Źródło zdjęć: © Youtube.com
12.02.2020 13:03, aktualizacja: 12.02.2020 13:15

Statek Starliner swojego pierwszego orbitalnego lotu nie może zaliczyć do udanych. Po prawie dwóch miesiącach od próby dotarcia do ISS zespół badawczy NASA i firmy Boeing przedstawił raport dotyczący napotkanych problemów. Eksperci wyróżnili trzy główne usterki.

Grudniowy lot testowy statku kosmicznego Starliner nie zakończył się pełnym sukcesem. Błędy w oprogramowaniu okazały się na tyle poważne, że mogły doprowadzić do całkowitej utraty pojazdu. Na szczęście, zespół naziemny stanął na wysokości zadania, dzięki czemu kapsuła załogowa powróciła na naszą planetę. Po prawie dwóch miesiącach od tego wydarzenia eksperci z NASA oraz firmy Boeing przedstawili wyniki analizy problemów, które wystąpiły podczas lotu.

Komisja badająca pierwszy lot orbitalny załogowego statku Starliner zauważyła trzy główne problemy, które wystąpiły podczas misji:

  • Awaria zegara, który był przesunięty o 11 godzin względem prawidłowego czasu misji
  • Błąd w oprogramowaniu kolejności odrzucenia modułu serwisowego statku kosmicznego przed wejściem w atmosferę
  • Problemy z łącznością pomiędzy pojazdem a zespołem naziemnym

Eksperci ustalili przyczyny dwóch pierwszych problemów. Wkrótce rozpoczną się procedury naprawcze. Większą tajemnicą jest dla nich awaria komunikacyjna. Trwa śledztwo, które pozwoli ją wyjaśnić.

Problemy ze statkiem Starliner

Awaria zegara została wykryta dopiero po separacji statku od rakiety Atlas V, na której został wyniesiony. Przesunięcie czasu na zegarze uniemożliwiło planowane odpalenie silników pojazdu. Finalnie Starliner został umieszczony na orbicie, jednak zbyt duże zużycie paliwa do tego celu przyczyniło się do podjęcia decyzji o powrocie statku na Ziemię.

Problemy z oprogramowaniem wykryto podczas trwania misji. Awarii uległy silniczki manewrowe na module serwisowym, które miały zostać odpalone po jego odrzuceniu, przed wejściem w atmosferę.

Eksperci podkreślają, że chcą dokładnie przeanalizować i zrozumieć problemy napotkane podczas lotu zanim zdecydują się na kolejne misje. Informacji na temat konieczności powtórzenia lotu bezzałogowego możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach.

Nieudana misja

Statek Starliner firmy Boeing został wyniesiony 20 grudnia 2019 r. w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na rakiecie Atlas V. Celem misji było przetestowanie wszystkich systemów pojazdu przed demonstracyjnym lotem załogowym. W wyniku napotkanych problemów statek kosmiczny stracił zbyt dużo paliwa, by bezpiecznie dotrzeć do ISS. Starliner został więc sprowadzony na Ziemię. 22 grudnia wylądował w bazie w White Sands w USA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)