NASA. Historyczny lot helikoptera Ingenuity na Marsie opóźniony

Helikopter Ingenuity
Helikopter Ingenuity
Źródło zdjęć: © NASA/JPL-Caltech/ASU
Karolina Modzelewska

11.04.2021 11:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA poinformowała o przesunięciu terminu pierwszego w historii lotu na Czerwonej Planecie. Decyzja agencji jest związana z anomaliami, które wystąpiły podczas ostatnich testów urządzenia. Jak zapewniają jej przedstawiciele helikopter Ingenuity jest "bezpieczny i zdrowy".

Amerykańska agencja kosmiczna zdecydowała o przesunięciu terminu eksperymentalnego lotu Ingenuity z powodu alarmu bezpieczeństwa, który uruchomił się podczas testów działania wirników helikoptera przy dużej prędkości. Początkowo lot miał się odbyć w niedzielę 11 kwietnia.

Helikopter Ingenuity przygotowuje się do lotu

Anomalia pojawiły się podczas piątkowych testów wirników. NASA w oświadczeniu przekazała, że "sekwencja poleceń sterująca testem zakończyła się przedwcześnie z powodu wygaśnięcia timera "watchdog". Dodała również, że doszło do tego podczas próby przejścia komputera pokładowego z trybu "Pre-Flight" na tryb "Flight".

Wspomniany timer "nadzoruje sekwencję poleceń i ostrzega system o wszelkich potencjalnych problemach. Pomaga systemowi zachować bezpieczeństwo, nie podejmując działań w przypadku zaobserwowania problemu".

Obecnie NASA diagnozuje problem i robi wszystko, co w jej mocy, aby urzeczywistnić plan pierwszego zasilanego i kontrolowanego lotu na innej planecie. Inżynierowie agencji muszą wprowadzić poprawki i wykonać ponowne testy przed oficjalnym startem Ingenuity.

Przypomnijmy, ważący 1,8 kilograma helikopter dotarł na Czerwoną Planetę 18 lutego br. na pokładzie łazika Perseverance. Jego głównym celem jest sprawdzenie technologii, która pomoże identyfikować interesujące obiekty na Marsie, a także planować przyszłe misje marsjańskie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)