NASA daje zielone światło misji na Europę

NASA daje zielone światło misji na Europę
Źródło zdjęć: © NASA

19.06.2015 13:53, aktual.: 19.06.2015 14:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Europa, czwarty pod względem wielkości księżyc Jowisza, od dawna fascynuje zarówno naukowców jak i autorów science-fiction. Wszystko z powodu oceanu, który kryje się pod lodową powierzchnią Europy, co daje szanse na znalezienie pozaziemskich form życia. Zainteresowanie tym księżycem już jest duże, a będzie jeszcze większe – NASA ostatecznie potwierdziła, że zamierza wysłać misję na Europę.

Fani Kosmicznej Odysei mogą być jednak spokojni. NASA nie zamierza lądować na Europie (przynajmniej na razie). Sonda, która ma zostać wystrzelona po roku 2020 nie będzie też orbitowała wokół tego księżyca.

Nietypowy plan misji spowodowany jest silnym promieniowaniem Jowisza, które w dość krótkim czasie mogłoby zniszczyć oprzyrządowanie sondy. Nienazwany jeszcze statek, zamiast wejść na orbitę Europy, będzie krążył wokół Jowisza. W trakcie trwania misji będzie wielokrotnie przelatywał obok Europy – NASA szacuje, że takich przelotów będzie około 45. W tym czasie instrumenty sondy będą badały powierzchnię oraz budowę księżyca. Dzięki temu, że zostanie ona wyposażona również w specjalne urządzenia radarowe, będzie mogła zajrzeć pod grubą pokrywę lodową.

- Dziś, podejmując decyzję o zakończeniu fazy konceptualnej i przejściu do fazy planowania, wykonujemy ekscytujący krok naprzód w naszych poszukiwaniach śladów życia pozaziemskiego. Obserwacje Europy w ciągu ostatnich dwóch dekad dostarczyły nam interesujących wskazówek, teraz nadszedł czas poszukać odpowiedzi na jedno z fundamentalnych pytań ludzkości - stwierdził w oświadczeniu John Grunsfeld z NASA.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Lądownik Philae wznawia prace

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)