NASA chce wysłać Japończyków na Księżyc

NASA chce wysłać Japończyków na Księżyc

NASA chce wysłać Japończyków na Księżyc
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko
03.01.2020 10:19

Szef NASA Jim Bridenstine zaproponował wysłanie na Księżyc japońskich astronautów. Nie jest to oficjalne stanowisko NASA, oferta miała być złożona w sekrecie podczas spotkania szefa NASA z japońskimi liderami przemysłu kosmicznego.

NASA ma poważne plany, co do powrotu na Księżyc. W ramach programu Artemis już w 2024 na Księżyc mają powrócić ludzie. Pierwsza misja przewiduje pobyt dwóch astronautów na srebrnym globie przez tydzień.

W październiku 2019 szef NASA Jim Bridenstone spotkał się w Japonii z liderami przemysłu kosmicznego. Podczas tego spotkania miał zaproponować, aby w ramach misji Artermis amerykańskim astronautom towarzyszyli japońscy. Japońska gazeta "The Mainichi" dotarała do niezależnych źródeł, które potwierdziły, że taka propozycja padła.

W maju 2019 japoński premier Shinzo Abe spotkał się z Donaldem Trumpem. Podczas spotkania szefowie rządów dyskutowali o połączeniu prac NASA i Japońskiej Agencji Eksploracji Kosmicznej przy programu Artemis. Padła oficjalna deklaracja, że Japonia wesprze USA w budowie stacji Gateway, czyli stacji kosmicznej na orbicie Księżyca.

Misja Artemis i stacja Gateway są wyrazem powrotu Stanów Zjednoczonych do zaawansowanej eksploracji kosmosu. W 2024 USA planują wrócić na Księżyc i wysłać tam pierwszą kobietę. Następnym celem jest wysłanie ludzi na Marsa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)