NASA chce drukować jedzenie. Kosmos!

Może nie będzie on działał dokładnie tak jak urządzenie, w którym kapitan Picard zwykł był zamawiać herbatę, ale będzie dzielił z nim wiele wspólnych cech. Przede wszystkim ma zaspokajać codzienne potrzeby energetyczne przyszłych astronautów.

NASA chce drukować jedzenie. Kosmos!
Źródło zdjęć: © rdpeyton / flickr.com / CC

Wysłanie załogowej misji kosmicznej jest dużo bardziej skomplikowane niż wystrzelenie bezzałogowej sondy. Największe problemy sprawiają ludzie, którzy muszą mieć działające systemy podtrzymywania życia, toaletę i prowiant. NASA postanowiła sprawdzić czy przynajmniej na tym ostatnim nie dałoby się jakoś oszczędzić i przyznała grant badawczy w wysokości 12. tysięcy dolarów na opracowanie drukarki 3D, która rozwiązałaby problem żywienia astronautów w kosmosie lub na przykład w przyszłej kolonii na Marsie.

Konstrukcją takiej maszyny ma zająć się firma Systems & Materials Research Corporation, która ma doświadczenie z eksperymentami z drukarkami 3. i kilka pomysłów na to, w jaki sposób tworzyć za ich pomocą wyszukane dania.

Ich drukarka ma w założeniu nakładać warstwy organicznych substancji z zasobników zawierających różnego rodzaju cukry, oleje czy białka, wykorzystując w tym celu kilka różnych technik. Jako dowód na to, ze ich podejście ma przyszłość, firma skonstruowała już drukarkę 3D, która „drukuje”. czekoladę. Teraz czas na rozwiązanie technicznych problemów związanych z drukowaniem pizzy. Pizza pojawia się tu nieprzypadkowo - ponieważ składa się z warstw, jest doskonałym przykładem tego w jaki sposób ma działać przyszły replikator jedzenia.

Jak na razie urządzenie nie opuściło jeszcze desek kreślarskich ale konstrukcja pierwszych prototypów ma się rozpocząć w ciągu dwóch tygodni. Zakładany przez projektantów okres „przydatności do spożycia”. wkładów z substancjami spożywczymi, z których ma powstawać żywność, ma wynosić 30 lat.

Ale Systems & Materials Research Corporation nie myśli tylko o astronautach i przyszłych kolonistach. Materiałem, z którego tworzone ma być jedzenie drukowane w 3. może być cokolwiek - ważne, żeby zawierało białka, cukry i tłuszcze. Alternatywne źródła tych substancji znajdują się między innymi w algach, liściach roślin czy owadach, potencjalnie więc badania nad jedzeniem drukowanym w 3D mogą przyczynić się do rozwiązania problemu głodu na świecie.

Poniżej prezentacja możliwości „drukarki”. czekolady oraz prezentacja technologii, które można wykorzystać do drukowania jedzenia.

Zdjęcie: Flickr/rdpeyton

Źródło artykułu:Giznet.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)