Trwa ładowanie...
d1fnszz

NASA będzie transmitować lądowanie sondy na Marsie

NASA, ESA, Space X karmią nas od lat startami rakiet. Są one spektakularne, ale pozostawiają niedosyt. Wielu chciałoby zobaczyć moment lądowania. Nastąpi to za niecały tydzień... i to na Marsie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wizualizacja lądowania sondy na powierzchni Marsa
Wizualizacja lądowania sondy na powierzchni Marsa (NASA, Fot: JPL-Caltech)
d1fnszz

Sonda InSight ma wylądować na Marsie 26 listopada. Widzom zostaną udostępnione dwie transmisje. Pierwsza będzie pochodzić z centrum misji w Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii. Podczas wideo otrzymamy komplet informacji pełen komentarzy ekspertów. Druga skupi się na inżynierach z JPL i ich reakcjach na lądowanie.

Celem wysłania InSight na Marsa jest próba zbadania zjawisk geofizycznych występujących na planecie. Chodzi głównie o badania sejsmologiczne, które mają odpowiedzieć na pytania dotyczące jądra czerwonej planety. W trakcie trwania misji, sonda pobierze też próbki ziemi, w celu analizy występowania śladów istnienia życia.

Co ważne InSight będzie wyposażony w kilka urządzeń pomiarowych. W tym także jedno polskiej produkcji. HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) to próbnik, którego zadaniem jest pomiar strumienia ciepła znajdującego się we wnętrzu planety. Kret zbudowany przez polską firmę zostanie wprowadzony na głębokość ok. 5 metrów. Samo urządzenie jest raczej mikroskopijnych rozmiarów – waży 500 gram, a próbnik wprowadzany w grunt ma grubośc raptem 25 milimetrów. Jeśli misja dojdzie do skutku to będzie to najgłębszy odwiert w historii Marsa.

d1fnszz

Zobacz też: Cybersejf – uwaga na fałszywe aplikacje

Źródło: NASA, Geekweek

d1fnszz

Podziel się opinią

Share
d1fnszz
d1fnszz
Więcej tematów