NASA: Asteroida została zauważona w ostatniej chwili. Zbliża się do Ziemi

NASA: Asteroida została zauważona w ostatniej chwili. Zbliża się do Ziemi
Źródło zdjęć: © iStock.com | dottedhippo

28.10.2019 12:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowoodkryta asteroida zbliża się Ziemi z prędkością prawie 31 000 km/h. NASA poinformowała, że lodowa bryła żelaza znajduje się na orbicie przecinającej orbitę Ziemi, a najbliżej naszej planety będzie już 29 października.

Asteroida 2019 TR2 została po raz pierwszy zauważona 5 października, a już jutro, 29 października, ok. godz. 3:45 znajdzie się "zaledwie" kilka milionów kilometrów od powierzchni Ziemi, co w skali kosmosu oznacza bardzo bliskie podejście.

Asteroida 2019 TR2 ma ok. 120 metrów szerokości i pędzi z zawrotną prędkością ok. 30 900 km/h. Została sklasyfikowana do grupy Apollo. Asteroidy z tej grupy mają bardzo szerokie, eliptyczne orbity i krążą między Ziemią a Słońcem. Asteroidy z grupy Apollo rzadko przecinają orbitę Ziemi i nie stanowią znaczącego zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa. W swojej podróży mijają także Marsa.

Asteroida 2019 TR2 jest na tyle duża, że mogłaby w wyniku uderzenia spowodować znaczące straty na gęsto zaludnionych regionach. Jednak tylko te asteroidy, które zbliżą się na bardzo małą odległość od planet, mogą pod wpływem grawitacji zmienić swoją orbitę i stanowić zagrożenie dla Ziemi. W tym przypadku NASA zapewnia, że nie mamy się czego obawiać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)