NAS – twoja własna chmura. Wyjaśniamy krok po kroku

NAS – twoja własna chmura. Wyjaśniamy krok po kroku
Źródło zdjęć: © WP.PL | Monika Homan
Bolesław Breczko

01.04.2019 16:25, aktual.: 05.04.2019 14:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co ma wspólnego skondensowana para wodna z siecią serwerów? Obie nazywamy chmurami. Tą pierwszą możemy zobaczyć na niebie, a do tej drugiej wysyłamy zdjęcia i filmy. Przynajmniej jedną z nich możemy mieć w domu.

NAS (Network Attached Storage), to magazyn danych podłączony do lokalnej sieci. Jego zaletą jest fakt, że jest niezależny od pozostałych komputerów i urządzeń w danej sieci i że wszyscy użytkownicy mogą korzystać z niego w tym samym czasie. Z tych powodów serwery NAS są używane przez firmy, których pracownicy muszą często wymieniać się danymi.

NAS nie jest dostępny tylko z sieci lokalnej. To znaczy, że nie trzeba być wpiętym do kabla do tej samej sieci lub być podłączonym do tego samego wi-fi. Niektóre modele serwerów NAS zezwalają także na dostęp przez internet. Czyni to z nich prywatną chmurę, nad którą nie mają kontroli międzynarodowe korporacje.

NAS ma zazwyczaj formę małego komputera stacjonarnego (ale bez takich peryferiów jak monitor, klawiatura, czy głośniki). Wygląda jak małe, czarne lub białe pudełko z diodami. W środku pracuje procesor zawiadujący działaniem serwera NAS i przede wszystkim dyski pamięci, na których przechowywane są pliki.

NAS to nie tylko urządzenie dla firm. Coraz więcej osób przekonuje się do zalet tego rozwiązania. Z jednej strony są to np. amatorzy fotografii i filmowania, którzy używają serwera NAS do archiwizacji materiałów. Z drugiej strony NAS okazuje się świetnym rozwiązaniem w dobie laptopów o stosunkowo małej pamięci np. 256 lub 512 GB. Wtedy dane, których nie używamy na co dzień możemy spokojnie przenieść na serwer NAS, bo nawet jeśli przyjdzie nagła potrzeba, to będziemy mieli do nich dostęp.

Dziś, większość z nas korzysta z chmur prywatnych firm przez aplikacje takie jak Google Dysk, OneDrive, iCloud, czy Dropbox. Głównie dlatego, że są darmowe. Jeśli jednak będziemy chcieli zwiększyć ich pojemność lub funkcjonalność, to trzeba będzie zapłacić. NAS, za który od razu trzeba zapłacić, może się okazać tańszym rozwiązaniem (przy dłuższym czasie i większej pojemności ). Ponadto niektóre modele NAS oferują możliwość backupu swojej chmury (np. Synology oferuje bezpłatną aplikację Active Backup for Office).

Obraz
© WP.PL | Monika Homan

NAS, to także rozwiązanie preferowane przez osoby dbające o swoją prywatność, które nie chcą tracić komfortu, jaki oferuje chmura. Przechowując swoje dane i pliki na serwerze NAS znajdującym się fizycznie w ich domu lub firmie, mają większą kontrolę nad tym co się z nimi dzieje. Dodatkowo niektóre modele (np. od Synology) współpracują z chmurami zewnętrznych firm i mogą służyć jako prywatna chmura Google Dysk, OneDrive lub Dropbox.

Nie tylko przechowywanie plików. Nowoczesne serwer NAS oferują zdecydowanie więcej niż miejsce na zdjęcia, filmy i dane. NAS (w zależności od modelu) może także służyć jako serwer FTP, serwer poczty, system monitoringu, centrum multimedialne, platforma dla sklepu internetowego czy wiele innych. Użytkownicy mogą sami wybierać z pośród licznych gotowych plugin-ów lub tworzyć swoje.

Obraz
© WP.PL | Monika Homan

Wszechstronność serwerów NAS sprawiła, że pojawiły się modele przeznaczone typowo dla zastosowań prywatnych. Urządzenia o pojemności od 512 GB można kupić już za kilkaset złotych.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)