Nanotechnologiczne baterie

Nanorurki węglowe otoczone cienką warstwą utworzoną z dwutlenku tytanu tworzą materiał o zadziwiających właściwościach fizykochemicznych, z którego naukowcy planują zbudować elektrody nowoczesnych, niezwykle pojemnych baterii - informuje "Chemistry of Materials"

Nanotechnologiczne baterie

02.02.2010 13:48

Jeszcze kilkanaście lat temu, dostępne handlowo baterie były po prostu "bateriami" i nikt nie wymagał od nich cudów. Dziś, wraz z rozwojem techniki, a w szczególności elektroniki, od dostępnych handlowo baterii wymaga się by były lekkie, bardzo pojemne (umożliwiając wielogodzinną pracę urządzeń elektronicznych), przyjazne środowisku, a nade wszystko tanie!

Obraz
© (fot. sxc.hu)

By sprostać choć w części wymienionym wyżej cechom charakteryzującym idealną baterię, naukowcy prowadzą badania nad nowymi materiałami, z których wytwarzane będą przyszłe super pojemne baterie.

Przykładem takiego materiału jest opracowany niedawno, przez naukowców z Max Planck Institute for Solid State Research (Niemcy) oraz Beijing National Laboratory for Molecular Sciences (Chiny), nanotechnologiczny kompozyt, który według autorów doskonale nadaje się do konstrukcji elektrody nowoczesnego akumulatorka.

Materiał utworzony jest z pojedynczościennych nanorurek węglowych, czyli zwiniętych w rulon płaszczyzn zbudowanych z atomów węgla, na powierzchni których naukowcy nanieśli porowatą, cienką na 1. nanometrów warstwę dwutlenku tytanu (TiO2).Nanometr to miliardowa część metra.

Według autorów odkrycia, połączenie obu materiałów w formie przypominającej kable koaksjalne działa niczym przycisk "TURBO", a elektroda utworzona z nowego nanokompozytu jest czterokrotnie bardziej pojemna w porównaniu do elektrody z czystego TiO2. umożliwiając zmagazynowanie nawet trzykrotnie większej ilości jonów niż w niemodyfikowanej nanorurce węglowej!

Co więcej, proces wytwarzana nowego nanokompozytu jest bardzo prosty, a przez to tani. Dodatkowo, materiał niemal nie zużywa się w trakcie powtarzanych wielokrotnie cykli ładowania i rozładowania, przez co idealnie nadaje się do wykorzystania przy konstrukcji nowoczesnych super pojemnych baterii, czy superkondensatorów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)