Najwyższa wieża telekomunikacyjna świata

Najwyższa wieża telekomunikacyjna świata

Najwyższa wieża telekomunikacyjna świata
Źródło zdjęć: © AP
22.05.2012 10:26, aktualizacja: 22.05.2012 14:28

W stolicy Japonii otwarto najwyższą wieżę telekomunikacyjną na świecie - Tokyo Skytree.

Obraz
© (fot. )

Organizatorzy spodziewają się pierwszego dnia - pomimo deszczowej pogody - 20. tys. zwiedzających. Ze względu na ogromne zainteresowanie do wnętrza wieży wpuszczane są tylko te osoby, które wcześniej potwierdziły swoją obecność.

Japońscy architekci świadomie podwyższyli konstrukcję, aby prześcignąć Canton Tower w Kantonie. Dzierżąca dotychczas rekord wysokości budowla w chińskiej metropolii mierzy 60. metrów.

W pomieszczeniach liczącego 3. tys. metrów kwadratowych kompleksu znalazły się też liczne restauracje i biura firm, a także planetarium i akwarium. Wieża ma jednak przede wszystkim polepszyć jakość programów radiowych i telewizyjnych odbieranych w Tokio.

Oddanie budowli do użytku opóźniło się o kilka miesięcy z powodu zeszłorocznego trzęsienia ziemi i tsunami, które spustoszyło wybrzeże Japonii. Japońscy inżynierowie wykorzystali przy budowie Tokyo Skytree najnowocześniejsze technologie, aby zabezpieczyć wieżę przed skutkami trzęsień ziemi. Wykorzystano także doświadczenia stosowane w przeszłości przy wznoszeniu pagod. Wielokondygnacyjne wieże w buddyjskich klasztorach wykazują wyjątkową odporność na wstrząsy i dotychczas żadna z nich nie zawaliła się podczas trzęsienia ziemi - pisze dpa, powołując się na ekspertów.

Budowa Tokyo Skytree trwała cztery lata i kosztowała równowartość 64. mln euro. Jak podkreśla dpa, otwarcie obiektu odbyło się w czasie, gdy Japonia walczy ze skutkami poważnego kryzysu gospodarczego i społecznego.

Mieszkańcy okolicznych domów skarżą się, że tłumy odwiedzających wieżę będą zaśmiecać okolicę i blokować - chcąc sfotografować budynek - klatki schodowe położonych w sąsiedztwie domów.

Tokijska wieża telekomunikacyjna jest drugą najwyższą, zbudowaną przez człowieka konstrukcją na świecie. Rekord należy do mierzącego 82. metrów budynku Burdż Chalifa w Dubaju.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)