Najszybsze maszyny świata

Najszybsze maszyny świata
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY | Cmglee
Bolesław Breczko

Najszybszym pojazdem naziemnym jest brytyjski samochód odrzutowy ThrustSSC. 15 października 1997 roku Andy Green ustanowił w nim aktualny rekord świata w tej kategorii. Jest to pierwszy samochód w historii, który przekorzczył prędkość dźwięku. ThrustSSC był napędzany przez dwa silniki odrzutowe używane w brytyjskich myśliwcach McDonnell Douglas F-4 Phantom II. Rekord został pobity na pustyni w stanie Nevada w Stanach Zjednoczonych

1 / 8

Najszybszy motocykl: 634 km/h

Obraz
© Ack Attack

Najszybszym motocyklem świata jest TOP 1 Ack Attack, który ustanowił rekord świata 25 września 2010 roku wynikiem 605 km/h. Nieoficjalnie motocykl osiągnął prędkość 634 km/h. Ack Attack jest napędzany przez dwa silniki o pojemności 1 299 cc stosowane w motocyklach Suzuki Hayabusa. Ma ponad 6 metrów długości i waży prawie tonę. Ack Attack nadal bierze udział w kolejnych próbach pobicia własnego rekordu prędkości.

2 / 8

Najszybszy pojazd elektryczny: Buckeye Bullet 3 - 576 km/h

Obraz
© Ohio State University | Denis Boussard

Buckeye Bullet to nazwa projektu, pod jaką powstają elektryczne samochody tworzone przez studentów z Universytetu w Ohio. Oficjalny rekord został ustanowiony przez Buckeye Bullet 2,5 i jest to 495 km/h. Jego następca z numerm 3 pojechał 22 września 2016 jeszcze szybciej - z predkością 576 km/h.

3 / 8

Najszybszy samolot załogowy z silnikiem przelotowym: SR-71A Blackbird - 3530 km/h

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY | Judson Brohmer

SR-71A Blackbird to odrzutowiec Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, który mógł latać z prędkością trzykrotnie przekraczającą prędkość dźwięku. Używany był od 1966 do 1998 roku do lotów rozpoznawczych i obserwacyjnych. Oficjalny rekord należy do pilota USAF Eldona Joersza, który 28 lipca 1976 roku poleciał z prędkością 3530 km/h. Inny pilot Blackbirda twierdzi, że poleciał jeszcze szybciej, uciekając przed rakietą wystrzeloną w jego kierunku podczas misji nad Libią w 1986 roku. Silnik przelotowy do działania musi zasysać tlen z powietrza.

4 / 8

Najszybszy latający pojazd bezzałogowy: HTV-2 - 21245 km/h

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY | David Neyland

HTV-2 to bezzałogowy pojazd, który wynoszony jest w górę dzięki rakiecie, a następnie szybuje do celu. Nadal jest w fazie testów. Powstaje na zlecenie rządu Stanów Zjednoczonych jako bombowiec, który ma dorzeć w każde miejsce na Ziemi w ciągu godziny.

5 / 8

Najszybszy samolot załogowy z silnikiem rakietowym: X-15 - 7270 km/h

Obraz
© NASA

X-15 był eksperymentalnym samolotem załogowym napędzanym przez silnik rakietowym, który mógł dotrzeć do granicy kosmosu. X-15 był używany przez Siły Lotnicze Stanów Zjednoczonych (USAF) i NASA. W październiku 1967 pilot William Knight osiągnął na pokładzie X-15 prędkość sześciokrotnie przekraczającą prędkość dźwieku (ok. 1225 km/h x 6). Silnik rakietowy, w odróżnieniu od przelotowego, nie potrzebuje do pracy tlenu.

6 / 8

Najszybszy pojazd na wodzie: Spirit of Australia - 511 km/h

Obraz
© Bluebird Electric

Spirit of Australia to drewniana łódź motorowa, która ustanowiła rekord świata 8 października 1978 roku. Łódź była napędzana silnikiem odrzutowym używanym w myśliwcach. Spirit of Australia została zaprojektowana, zbudowana i pilotowana przez jednego człowieka, Kena Warby'ego.

7 / 8

Najszybsza łódź napędzana wiatrem: Vestas Sailrocket - 121 km/h

Obraz
© Sailrocket

Najszybsza łódź żaglowa, Vestas Sailrocket, została zaprojektowana przez Paula Larsena, który za jej sterami popłynął 24 listopada 2014 z prędkością 121 km/h przy wietrze wiejącym z siłą 25 węzłów, czyli 46 km/h.

8 / 8

Najszybszy pojazd na innej planecie: Lunar Roving Vehicle - 18 km/h

Obraz
© NASA

Najszybszym pojazdem na innej planecie jest książycowy łazik LRV, którym astronauci NASA jeździli podczas misji Apollo 15, 16 i 17. Trzeba przyznać, że LRV ma słabą konkurencję, bowiem marsjańskie łaziki Spirit i Opportunity poruszały się z maksymalną prędkością zaledwie 180 metrów na godzinę.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (38)