Najstarsze szklane wyroby w Polsce. Wiemy, skąd pochodzą

Najstarsze szklane wyroby w Polsce. Wiemy, skąd pochodzą

Najstarsze szklane wyroby w Polsce. Wiemy, skąd pochodzą
Źródło zdjęć: © iStock.com
Adam Bednarek
14.11.2018 10:27, aktualizacja: 14.11.2018 11:09

Najstarsze szklany wyroby odnalezione w Polsce mają ponad 3,5 tys. lat. Naukowcom udało się potwierdzić, gdzie powstały. Pytanie, kto je na tereny Polski przywiózł i co za to dostał.

Najstarsze wyroby ze szkła odkryte na terenie Polski mają ponad 3,5 tys. lat. Naukowcy mają już pewność, że zostały dostarczone z Egiptu i Mezopotamii. Naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie poddali dokładnej analizie m.in. szklane paciorki, służące wówczas za biżuterię.

"Dzięki wykryciu wysokiej zawartości tlenków sodu, potasu i magnezu wykazano, że wytopiono je przy użyciu popiołu roślin słonolubnych, czyli rosnących na zasolonym podłożu. Takie rośliny występują głównie na obszarach pustynnych i półpustynnych oraz nadmorskich znanych zarówno z Mezopotamii, jak i Egiptu" - informuje serwis Nauka w Polsce.

Po co ściągano szklane wyroby z tak odległych terenów i kto się tym zajmował? Naukowcy nie mają pewności. Ich zdaniem mogło dochodzić do wymiany biżuterii na bursztyn. Nie ma dowodów na to, by handlem zajmowali się sami egipscy kupcy, więc najprawdopodobniej za transakcje odpowiadali pośrednicy.

Z czasem szklane wyroby z Egiptu i Mezopotamii zastąpiły te pochodzące z terenów północnych Włoch - wynika z analizy znalezisk. Działo się to między ok. 1100 a 800 r. p.n.e. Naukowcy przypominają, że nastąpił wtedy m.in. upadek cywilizacji mykeńskiej w Grecji, co zakłóciło dostawy produktów. Dopiero po 800 r. p.n.e. stały się ponownie dostępne.

Naukowcy wierzą, że w przyszłości będzie można wskazać, skąd dokładnie pochodzą wyroby odnalezione w Polsce, wskazując na konkretną hutę. Na razie technologia jednak na to nie pozwala.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)