Najstarsza wiadomość w butelce odnaleziona. Zawiera treść sprzed 132 lat

Najstarsza wiadomość w butelce odnaleziona. Zawiera treść sprzed 132 lat
Źródło zdjęć: © museum.wa.gov.au
Arkadiusz Stando

07.03.2018 12:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tonya Illman natrafiła na wyjątkowe znalezisko podczas spaceru z przyjaciółką wzdłuż wybrzeża zachodniej Australii. Ich oczom ukazała się stara butla, a w niej wiadomość wysłana prawie 132 lata temu.

12 czerwca 1886 r. na wodach Oceanu Indyjskiego niemiecki marynarz wyrzucił za burtę butelkę. Szacuje się, że przepłynęła około 950 km. Odkryto ją dopiero po 132 latach. Dotychczas to najdłuższy czas, przez który wiadomość w butelce pozostała nieprzeczytana.

Informacje o autentyczności znaleziska potwierdza Western Australian Museum. Istnieją niezbite dowody potwierdzające jego pochodzenie z XIX wieku. Muzeum opisało je w swoim raporcie. Po pierwsze, znalezisko wygląda identycznie jak butelki holenderskiego ginu z końca XIX wieku. Po drugie, istnieją dowody na jej transportowanie w tych latach i rejonach Oceanu Indyjskiego.

Na ten niesamowity obiekt natrafiły dwie kobiety spacerujące plażą zachodniego wybrzeża Australii. Około 180 km na północ od Perth, Tonya i Grace Ricciardo zobaczyły coś wystającego z piasku. Podeszły bliżej, aby się przyjrzeć. "Wyglądało to jak piękna, stara butelka. Więc podniosłam ją, myśląc, że może wspaniale wyglądać na moim regale" - mówi Tonya w oświadczeniu wydanym przez muzeum.

W butelce była zapisana w języku niemieckim notatka. Widniała na niej data 12 czerwca 1886 r. oraz wyliczone przez marynarza współrzędne miejsca, w którym została wyrzucona do wody - 950 km od wybrzeża Australii. Według tych informacji ustalono, że Niemiec był prawdopodobnie marynarzem statku o nazwie "Paula", który miał eksplorować oceany w celu lepszego zrozumienia prądów morskich.

Istnieje jeszcze jeden dowód, łączący te wszystkie fakty ze sobą. W niemieckim archiwum znaleziono oryginalny dziennik meteorologiczny "Pauli" wraz z zapisem z 12 czerwca 1866 r. Wśród informacji podawanych w zeszycie, pojawiła się wzmianka o wyrzuceniu butelki za burtę. Data i współrzędne opowiadają dokładnie temu, co odnaleziono wewnątrz znaleziska.

Naukowcy z Western Australian Musem uważają także, że butelka trafiła na plażę zaledwie po roku od wyrzucenia za burtę. Leżała zakopana głęboko w piasku, aż do momentu, gdy silny sztorm odkrył ją jakieś 130 lat później. Teraz to najstarsza znana wiadomość w butelce na świecie. Poprzednia rekordzistka była nieprzeczytana przez 108 lat. Wyrzucono ją na Morzu Północnym, a po 108 latach odnaleziono w Niemczech.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)