Najpotężniejsze i najpiękniejsze elewatory zbożowe na świecie.

Najpotężniejsze i najpiękniejsze elewatory zbożowe na świecie.

Najpotężniejsze i najpiękniejsze elewatory zbożowe na świecie.
Źródło zdjęć: © Wikimapia.org
Arkadiusz Stando
22.05.2018 15:30

Nieczynny już elewator DeBruce w Witchita jest największym na świecie według Księgi Rekordów Guinnessa. Jego pojemność to aż 22,4 miliona buszli, a szerokość około 809 m. Niestety 8 Czerwca 1998 r miała miejsce eksplozja, w której zginęło 7 osób a 10 zostało poważnie rannych. Od tego czasu budowla jest zamknięta.

1 / 4

Hutchinson

Obraz
© YouTube

Niewiele mniejszym obiektem jest 784 metrowy elewator zbożowy w Hutchinson. Jego łączną pojemność liczy się na 18,2 miliona buszli, więc w tym rankingu zdecydowanie przegrywa z elewatorem DeBruce. Jest cały czas używany, więc można go uznać za największy działający elewator zbożowy na świecie. Poniżej nagranie z przelotu dronem nad całym kompleksem.

2 / 4

Jacksonville

Obraz
© Facebook.com | Guido van Helten

Niektóre elewatory zbożowe cieszą się popularnością wśród artystów. To świetne miejsce na wykonanie wyjątkowych dzieł - murali. Jednym z autorów takich dzieł jest Guido van Helten. Jednym z jego murali jest powyższy "Unity" w Jacksonville.

3 / 4

Hämeenlinna

Obraz
© Facebook.com | Gludio Van Helten

Innym obiektem, który przykuł uwagę van Heltena jest fiński elewator Hämeenlinna. Zrobił tam niesamowity mural, nad którym pracował przez ponad miesiąc. Wspomagali go przy tym mieszkańcy miejscowości, oraz firmy, które sponsorowały jego sprzęt.

4 / 4

Szczecin

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Największym obiektem tego typu w Polsce jest Elewator Ewa w Szczecinie. Znajduje się przy Nadbrzeżu Zbożowym. Wysokością odpowiada 18-piętrowemu budynkowi i jest w stanie pomieścić 50 ton zboża. Zbudowano go w 1935 roku. Był wtedy największym budynkiem tego typu w Europie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)