Rosja traci swoje "oczy". Udana akcja Ukraińców
Rosyjskie radary są jednym z ważniejszych celów Ukraińców. Uderzając w nie, osłabiają możliwości Rosjan do wykrywania i identyfikowania szerokiej gamy celów - od samolotów, przez bezzałogowca, aż po pociski. Z ostatnich doniesień ukraińskiego wywiadu wynika, że na listę wyeliminowanych sprzętów tego typu trafił radar Zoopark-1. Miały go pokonać niewielkie drony.
29.11.2024 12:11
Służba prasowa Głównej Dyrekcji Wywiadu Ukrainy na portalu Facebook opublikowała nagranie pokazujące działanie ukraińskich dronów. Ich piloci najpierw namierzyli lokalizację rosyjskiego radaru artyleryjskiego, a następnie - przy pomocy czterech dronów FPV (ang. First Person View) dalekiego zasięgu - zniszczyli 1Ł219 Zoopark-1. Ukraińcy w komunikacie podkreślili dysproporcje występujące pomiędzy ceną "narzędzi" wykorzystanych do eliminacji radaru a samym radarem. Według nich cena kilku dronów FPV to 100 tys. hrywien. Z kolei koszt budowy Zoopark-1 to blisko milion hrywien.
Rosja traci swoje "oczy"
Radary są wysoko na liście celów Ukraińców, ponieważ ich niszczenie obniża rosyjskie możliwości w zakresie budowania świadomości sytuacyjnej na polu walki i reakcji na pojawiające się zagrożenia. Radar artyleryjski 1Ł219 Zoopark-1, nazywany często oczami i uszami rosyjskiej armii, to rozwiązanie służące przede wszystkim do rozpoznania stanowisk ogniowych wroga i korygowania ognia własnej artylerii. Pozwala także obliczać trajektorię zbliżających się pocisków, kontrolować pracę dronów i śledzić przestrzeń powietrzną.
Zoopark-1 został opracowany przez rosyjską firmę NNIIRT, spółkę zależną koncernu Almaz-Antey, w latach 80. XX wieku. Rosyjska armia przyjęła go na wyposażenie w 1992 r. System dostosowany jest do skanowania w zakresie 60° w pionie i 40° w poziomie. W ciągu minuty może wykrywać nawet 20 pozycji środków ogniowych i jednocześnie śledzić cztery cele. Dane na temat ich współrzędnych są przekazywane jednostkom artylerii. Zoopark-1 jest w stanie wykrywać pozycje haubic w odległości 10, moździerzy 15 km, wyrzutni rakiet niekierowanych 20 km oraz rakiet taktycznych 35 km.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Krótka piłka, czyli iOS vs. Android - Historie Jutra napędza PLAY #4
Radar 1Ł219 Zoopark-1 występuje w wersjach gąsienicowej oraz kołowej. W pierwszym przypadku osadzono go na MT-LB, radzieckim, pływającym transporterze opancerzonym. W drugim - na BAZ-6909, wszechstronnym pojeździe kołowym 8x8 opracowanym w Rosji. Kabina pojazdu chroni załogę (składającą się z kierowcy, operatora radaru i analityka danych) przed ostrzałem z broni palnej, a także odłamkami pocisków artyleryjskich. Może on poruszać się z prędkością sięgającą 65 km, a jego zasięg szacuje się na 500 km.
Od momentu wprowadzenia do służby Zoopark-1 przeszedł kilka modernizacji. Rosjanie opracowali też kilka nowszych wersji, w tym radar artyleryjski Zoopark-1M, oferujące lepsze możliwości w zakresie wykrywania i śledzenia celów oraz odporności na zakłócenia pracy radarów.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski