Najpopularniejsze technologie minionej dekady

Najpopularniejsze technologie minionej dekady
Źródło zdjęć: © WP

04.01.2011 | aktual.: 29.12.2016 08:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najpopularniejsze technologie minionej dekady

Koniec dekady jest świetną okazją do jej podsumowania pod względem innowacji. Prezentujemy technologie, które jeszcze dziesięć lat temu były mało popularne lub po prostu nie istniały. Dziś stały się rzeczywistością i nie wyobrażamy sobie bez nich życia.

1 / 9

Smartphone'y

Obraz
© PhotoAlto/Teo Lannie / Thinkstock

Smartphone'y to telefony komórkowe oferujące szereg zaawansowanych funkcji. Ich historia sięga początku lat 90-tych XX wieku, jednak swoją popularność w Europie zyskały dopiero w ostatnich latach.

Oprócz możliwości komunikowania się za pomocą połączeń głosowych i wiadomości SMS / MMS, zapewniają dostęp do poczty e-mail, pozwalają na przeglądanie zasobów internetu, zarządzanie informacjami osobistymi, a także przeglądanie plików i dokumentów. Współczesne smartphone'y oferują relatywnie dużą moc obliczeniową. Wyposażone są w wydajne procesory, szybką pamięć RAM, a nawet oddzielne układy graficzne. Ponadto zapewniają szybką transmisję danych, a to dzięki wbudowanym modemom HSPA, czy modułom WLAN i Bluetooth. Duże, dotykowe ekrany charakteryzujące się wysokimi rozdzielczościami idealnie nadają się do korzystania z nawigacji GPS.

Smartphone'y działają w oparciu o systemy operacyjne. Najpopularniejsze z nich to Symbian Nokii, Android Google'a, iPhone OS Apple'a, BlackBerry od RIM, Microsoft Windows Mobile, a także Linux.

Obecnie zaawansowane telefony biją rekordy sprzedaży. Nawet w czasach kryzysu sprzedawały się świetnie - w 2008 roku Polacy kupili ich aż milion - wynika z analizy GfK Polonia.

2 / 9

Procesory wielordzeniowe

Obraz
© Comstock / Thinkstock

Obecnie większość procesorów oparta jest na konstrukcji wielordzeniowej. Pierwszym układem tego typu był wprowadzony w 2001 roku Power 4 firmy IBM. Po czterech latach, w kwietniu 2005 roku, na rynek trafiły pierwsze procesory wielordzeniowe architektury x86 - Opteron firmy AMD i Pentium Extreme Edition firmy Intel. Dużą popularność zyskały dopiero modele Intel Pentium D, a prawdziwym hitem stał się Intel Core 2 Duo zbudowany na bazie architektury Conroe (w technologii 65 nm), który możemy spotkać w wielu używanych dziś notebookach. Popularne były również dwurdzeniowe procesory Athlon 64 X2 od AMD.

Aktualnie Intel i AMD mają w swojej ofercie szeroką gamę procesorów dwu- i czterordzeniowych. Ponadto firma AMD ma układy sześciordzeniowe. Przewiduje się, że w kolejnych latach liczba rdzeni w procesorach będzie wzrastać.

3 / 9

Serwisy społecznościowe

Obraz
© Don Bishop / Thinkstock

Dynamiczny rozwój internetu sprzyja komunikacji między ludźmi. Ułatwiają go wszelkiego rodzaju komunikatory, a także serwisy społecznościowe. Te ostatnie zyskały niespotykaną dotąd popularność, również w Polsce.

Serwisy społecznościowe to rodzaj interaktywnych stron internetowych, współtworzonych przez grupy społeczne. Pozwalają one ich użytkownikom na wygodną i szybką komunikację, w postaci czatów, komunikatorów, for internetowych, blogów, list dyskusyjnych itp. W Polsce trend ten rozpoczęła nasza-klasa.pl (obecnie nk.pl), którą pod koniec 2006 roku stworzyła grupa studentów informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Pierwowzorem projektu był założony w 1995 roku serwis Classmates.com. Na przełomie 2007 i 2008 roku nasza-klasa.pl zyskała tak dużą popularność, że jej administratorzy przez dłuższy czas borykali się z problemami technicznymi związanymi z utrzymaniem serwisu. Aktualnie coraz większą popularnością cieszy się serwis Facebook, który skupia wokół siebie ponad pół miliarda użytkowników na całym świecie.

Ostatnio zaobserwowano ciekawe zjawisko, spowodowane częstym i powszechnym korzystaniem z Facebooka. Wśród społeczności tworzy się nowy język, pełen skrótów, zwięzłych haseł, ale i wykwintnych form. "W każdej chwili powstają nowe słowa. Dzisiaj mówimy +ococho+ zamiast +O co chodzi+" - powiedział PAP dziennikarz i publicysta Bartosz Chaciński.

4 / 9

Przetwarzanie w chmurze

Obraz
© Fancy / Thinkstock

Coraz większą popularność zyskuje metoda przetwarzania w chmurze (ang. cloud computing). Model ten oparty jest na lokalnym korzystaniu z usług dostarczanych przez zewnętrzne podmioty. Innymi słowy daje ona możliwość korzystania z usług bez konieczności zakupu licencji czy instalowania oprogramowania.

Przykładem zastosowania "cloud computing" może być firma Panda Security, która oferuje darmowe oprogramowanie antywirusowe Panda Cloud Antivirus. Program nie obciąża zasobów komputera, gdyż analiza działania systemu i uruchomionych w nim procesów, gromadzenie i przechowywanie informacji o plikach oraz skanowanie ich odbywają się na serwerach zewnętrznych.

Kolejnym przykładem może być usługa synchronizacji w chmurze dla przeglądarki internetowej Chrome. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest korzystanie z zakładek, rozszerzeń, dodatków, motywów i funkcji autouzupełniania na dowolnym komputerze, w dowolnym miejscu.

5 / 9

Fotografia cyfrowa

Obraz
© Dimitri Vervitsiotis / Thinkstock

Jeszcze 10 lat temu fotografia wyglądała zupełnie inaczej niż dziś. Popularne były analogowe aparaty przystosowane do naświetlania materiału światłoczułego. Ich główną wadą była konieczność stosowania kliszy fotograficznej, na klatkach której zapisywane były poszczególne ujęcia. Ponadto konieczne było wywołanie zdjęć u fotografa. Jednym zdaniem, cały proces był kosztowny i czasochłonny. Oczywiście zwolennicy tradycyjnej, analogowej fotografii mogą wiele zarzucić jej nowoczesnej, cyfrowej formie. Trzeba jednak przyznać, że technologie cyfrowe zrewolucjonizowały rynek fotograficzny, i znacznie ułatwiły proces wykonywania zdjęć.

Cyfrowe aparaty fotograficzne stały się na tyle popularne, że całkowicie wyparły z rynku te analogowe. Rejestrują one obraz w postaci cyfrowej. Otrzymane w ten sposób zdjęcia można szybko przesłać do komputera, poddać obróbce w programie graficznym, a następnie wydrukować w dowolnej liczbie kopii. Wykonane zdjęcia można podejrzeć na ekranie aparatu, a nieudane ujęcia od razu usunąć. Na karcie pamięci zmieści się zdecydowanie więcej zdjęć niż na kliszy fotograficznej - co przekłada się na mniejsze koszty.

6 / 9

VoIP

Obraz
© Tim Robberts / Thinkstock

Technologia VoIP pozwala na przeprowadzanie rozmów telefonicznych za pośrednictwem internetu. Cyfrowa transmisja głosu odbywa się za pomocą łączy internetowych lub dedykowanych sieci. Dane przesyłane są przy użyciu protokołu IP, co pozwala wyeliminować "połączenie ciągłe" - nie odbywa się niepotrzebna wymiana informacji, gdy rozmówcy milczą. Ponadto sygnał poddawany jest kompresji, a następnie dzielony na pakiety i przesyłany za pomocą sieci.

Usługi VoIP pozwalają znacząco obniżyć koszty rozmów w porównaniu z tradycyjną telefonią stacjonarną.

7 / 9

Bezzałogowe samoloty

Obraz
© heise-online.pl

Bez wątpienia hitem minionej dekady są bezzałogowe samoloty (drony) stosowane na dużą skalę w Afganistanie. Mogą być one zaadoptowane do potrzeb cywilnych, w tym policyjnych, do rutynowego monitorowania ulicznych demonstracji, imprez sportowych, antyspołecznych zachowań i rejestrowania wykroczeń drogowych.

Maszyny są zaprogramowane do samodzielnego startu i lądowania. Mogą przebywać w powietrzu do 15 godzin i wzbijają się na wysokość do około 6,6 tys. metrów, co czyni je niewidocznymi z ziemi. Zdolne są do samodzielnej analizy danych i wysyłają sygnał do naziemnego ośrodka kontroli.

8 / 9

LED

Obraz
© ULTRA.F / Thinkstock

Diody LED bez wątpienia stały się hitem minionej dekady. Charakteryzuje je mały pobór prądu niewielkie rozmiary, duża trwałość i duża wartość luminancji. Wcześniej wykorzystywano je m.in. do podświetlania klawiatur i wyświetlaczy telefonów komórkowych. Dziś wykorzystywane są praktycznie wszędzie. Podświetla się nimi matryce w laptopach i telewizorach. Stosuje się je także w latarkach, lampach, a nawet jako lampy błyskowe w telefonach komórkowych wyposażonych w aparat.

9 / 9

Odtwarzacze MP3

Obraz
© Robert Houser / Thinkstock

MP3 to standard zapisu dźwięku poddanego stratnej kompresji. Powstał w 1991 roku, jednak swą popularność zyskał dopiero w dobie rozkwitu internetu. Jest szeroko wykorzystywany m.in. w przenośnych odtwarzaczach służących do katalogowania i odsłuchiwania utworów muzycznych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)