Najnowsze lustra Canona - EOS 5DS i EOS 5DS R (50,6 MPix!)

Najnowsze lustra Canona - EOS 5DS i EOS 5DS R (50,6 MPix!)

Najnowsze lustra Canona - EOS 5DS i EOS 5DS R (50,6 MPix!)
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
06.02.2015 13:09

Canon prezentuje modele EOS 5DS i EOS 5DS R - nową linię lustrzanek cyfrowych, mających zaoferować najwyższą rozdzielczość dostępną dla aparatów pełnoklatkowkych – 50,6 MP.

Wyróżnikiem aparatów ma być szybka reakcja i trwałość. W EOS 5DS R usunięto filtr dolnoprzepustowy, aby zmaksymalizować rozdzielczość matrycy i jakość obrazu. Wraz z nowymi lustrzankami Canon zaprezentował także najszerszy zmiennoogniskowy obiektyw prostoliniowy (bez zniekształceń geometrycznych), jaki jest dostępny na świecie (według informacji na dzień 6 lutego 2015) - EF 11-24mm f/4L USM. Model ten doskonale ma sprawdzić się szczególnie podczas fotografowania architektury czy krajobrazu.

EOS 5DS i EOS 5DS R łączą szybką i intuicyjną obsługę z nowo zaprojektowaną *50,6 MP *matrycą CMOS. Zdjęcia zapewne będą idealne do wykorzystania na nośnikach wielkoformatowych, takich jak np. billboardy.

Architektura matrycy zapewnia czułość 100-6400 ISO *z możliwością rozszerzenia do *50-12800, co przekładać się ma się na wysoką jakość obrazu, niewielkie szumy, wierne odwzorowanie kolorów i szeroki zakres dynamiczny. Dzięki wysokiej rozdzielczości wprowadzono trzy tryby fotografowania widoczne za pośrednictwem wizjera, z różnym mnożnikiem ogniskowej – 1,3x, 1,6x i 1:1. Zdjęcia przycięte do 1,6. wciąż mają rozdzielczość 19 MP.

Aparaty EOS 5DS i EOS 5DS R zostały wyposażone w podwójne procesory DIGIC 6, które zapewniają szybkość reakcji niezbędną do stworzenia najwyższej jakości zdjęć i niepowtarzalnego odwzorowania kolorów. Oba procesory swobodnie przetwarzają dane dostarczane za pośrednictwem 50,6 MP matrycy, jednocześnie redukując ilość szumów i pozwalając fotografować z prędkością 5 klatek na sekundę.

EOS 5DS i EOS 5DS R wyposażono w 61-punktowy system AF, który oferuje 41 punktów krzyżowych, zapewniając precyzję i ostrość na całej powierzchni kadru. Oba aparaty posiadają system automatycznej regulacji ostrości (iTR), który wykorzystuje informacje o kolorach oraz twarzach do rozpoznawania i śledzenia obiektów poruszających się w obrębie kadru. Rozmycia obrazu są redukowane przez system kontroli wibracji lustra (Mirror Vibration Control System), który używa krzywek do sterowania lustrem (góra, dół). Pozwala to uniknąć nagłych zatrzymań oraz wyciszyć dźwięk pracy migawki. Dodatkowo, EOS 5DS i EOS 5DS R zostały wyposażone w czujnik pomiaru światła RGB+IR o rozdzielczości 15. tys. pikseli z wykrywaniem migotania światła. Dzięki temu aparaty pozwalają robić dokładniej naświetlone zdjęcia, nawet w świetle fluorescencyjnym.

Aparaty EOS 5DS i EOS 5DS R oferują programowalne tryby i ustawienia, aby zapewnić satysfakcjonujące rezultaty za każdym razem. Nowy styl Fine Detail Picture zwiększa poziom szczegółów, które mogą być wydobyte z matrycy, kontrolując ostrość bez konieczności korzystania z oprogramowania do edycji zdjęć.

Popularne tryby kreatywne, takie jak m.in. wielokrotna ekspozycja czy HDR zapewniają natychmiastowe efekty. Z kolei wbudowany czasomierz pozwala fotografować nawet na długich czasach naświetlania i tworzyć filmy poklatkowe (timelapse), bez konieczności ciągłego nadzorowania aparatu czy wykorzystania zaawansowanego oprogramowania.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Nowe aparaty zostały zaprojektowane tak, by mogły zapewnić szybką i płynną obsługę niezależnie od panujących warunków. Wizjer posiada stuprocentowe elektroniczne pokrycie kadru. Duży 8,11 cm (3,2 cala) ekran LCD Clear View II z antyrefleksyjną strukturą minimalizuje odbicia podczas przeglądania zdjęć. Ekran pełni także funkcję podręcznej tablicy, na której znajdują się najczęściej używane funkcje. Nowy, programowalny ekran szybkiej kontroli (Custom Quick Control) pozwala wybrać rozmiar i położenie ikon, aby dopasować układ do potrzeb i preferencji fotografa.

Oba aparaty zostały wykonane ze stopu magnezu, aby zapewnić ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Aby zapewnić maksymalny poziom szczegółowości obrazu, w modelu EOS 5DS R usunięto filtr dolnoprzepustowy. Jest to rozwiązanie stworzone m.in. z myślą o fotografii krajobrazu, gdzie występują naturalne wzory. Ma pozwalać na wydobycie najdrobniejszych szczegółów, które są decydujące, by dobre zdjęcie stało się niesamowite.

Nowe lustrzanki są kompatybilne z serią obiektywów EF, która obejmuje obecnie 71 modeli (łącznie z obiektywami kinowymi). Dziś Canon zaprezentował najszerszy na świecie zmiennoogniskowy obiektyw prostoliniowy (bez zniekształceń geometrycznych) - EF 11-24mm f/4L USM. Szeroki zakres ogniskowych 11-24 mm otwiera wiele nowych możliwości przed fotografami zajmującymi się architekturą czy krajobrazem. Nowa struktura optyczna składa się z trzech elementów asferycznych, w tym z szlifowanej soczewki asferycznej, która zwiększa jakość obrazu i minimalizuje poziom dystorsji. Dopełnieniem jest solidna i wytrzymała obudowa, która pozwala na pracę przy każdej pogodzie.

EOS 5DS –. kluczowe cechy:

_ • 50,6-megapikselowa matryca CMOS; podwójne procesory DIGIC 6 • Czujnik pomiaru światła RGB+IR o rozdzielczości 150 tys. pikseli • Prędkość fotografowania: do 5 klatek na sekundę • 61-punktowy AF • Fotografowanie z przycięciem _

Dodatkowo w EOS 5DS R:
_ • Usunięty filtr dolnoprzepustowy _ EF 11-24mm f/4L USM –. kluczowe cechy:
_ • Krajobrazy dostępne z szerszej perspektywy • Najszerszy zmiennoogniskowy obiektyw prostoliniowy (bez zniekształceń geometrycznych) na świecie • Dystorsja na minimalnym poziomie; idealne warunki do fotografowania architektury i wnętrz • Zaawansowana struktura optyczna: ochrona przed efektami ducha i flary • Płynny i cichy AF z ręcznym przeostrzeniem • Odporny na warunki atmosferyczne _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)