Najnowocześniejsze myśliwce świata - każdy kraj chciałby mieć taką broń

Najnowocześniejsze myśliwce świata - każdy kraj chciałby mieć taką broń
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Bolesław Breczko

06.11.2016 | aktual.: 07.11.2016 09:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Myśliwce piątej generacji to termin określający najnowocześniejsze samoloty wojskowe, przeznaczone do niszczenia zarówno innych samolotów jak i celów naziemnych. Cechują się przede wszystkim niską wykrywalnością przez radary, wysokimi zdolnościami manewrowymi, możliwością latania z prędkością naddźwiękową i najnowszymi systemami elektronicznymi. Obecnie tylko jeden kraj ma w swoich siłach powietrznych tego typu samoloty, są to Stany Zjednoczone. Pięć innych państw pracuje nad własnymi projektami myśliwców piątej generacji.

1 / 7

F-22 Raptor to jedyny myśliwiec piątej generacji produkowany seryjnie

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Lockheed Martin F-22 Raptor to dwusilnikowy, jednomiejscowy samolot wielozadaniowy w służbie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Został stworzony przede wszystkim jako myśliwec przewagi powietrznej (czyli do walki z innymi myśliwcami i niszczenia bombowców) ale może też niszczyć cele naziemne, prowadzić walkę elektroniczną oraz brać udział w misjach rozpoznawczych. F-22 uzbrojony jest na stałe w 20-milimetrowe działo M61 Vulcan zamontowane w skrzydle samolotu. W zależności od rodzaju misji, F-22 może być uzbrojony w rakiety powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM, rakiety powietrze-powietrze bliskiego zasięgu AIM-9 Sidewinder, bomby powietrze-ziemia JDAM o wadze 450 kg lub mniejsze bomby GBU-39 o wadze 110 kg. Dodatkowo na skrzydłach F-22 można zamonotwać cztery zbiorniki z paliwem, lub dodatkowe uzbrojenie. F-22 Rapotor może osągnąc prędkość 2,25 macha (czyli dwukrotnie przekraczającą prędkość dźwięku), wznosić sie na wysokość 20 km i ma zasięg ponad 3 tysięcy kilometrów. Armia Stanów Zjednoczonych zamówiła w sumie 195 samolotów F-22.

2 / 7

F-35 to najdroższy myśliwiec świata, nadal nie został ukończony

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

F-35 Lightning II to jednosilnikowy, jednomiejscowy myśliwiec piątej generacji produkowany przez koncern Lockheed Martin. Prace nad samolotem trwają już od 15 lat i pochłonęły ponad 55 mld dolarów. F-35 powstaje w trzech wersjach. F-35A dla sił powietrznych, który ma zastąpić między innymi samoloty F-16. F-35B będzie samolotem krótkiego startu i pionowego lądowania (STOVL), prototyp samolotu (o nazwie X-35B) wzbił się po raz pierwszy w powietrze w 2001 roku. Maszyna wzniosła się na wysokość 7,5 m i pozostała w zawisie przez około 35 sekund po czym pionowo wylądowała. F-35C to wersja przystosowana do tradycyjnych startów i lądowań na lotniskowcach. Docelowo F-35 ma być wyprodukowany w prawie 2500 egzemplarzach, a całość projektu ma kosztować 379 mld dolarów.

3 / 7

Suchoj T-50, rosyjska odpowiedź na F-22 Raptor

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY | Maxim Maksimov

Suchoj T-50, PAK FA to rosyjski dwusilnikowy, jednomiejscowy mysliwiecj piątej generacji, który ma być odpowiedzią na amerykański F-22 Raptor. Oblot myśliwca nastąpił 29 stycznia 2010 roku. Do 2016 wyprodukowano 14 prototypów i samolotów próbnych. T-50 ma latać z prędkością maksymalną 2,45 macha, osiągać wysokość 20 km i mieć zasięg od 4000 do 5000 km. Seryjna produkcja mysliwców ma zacząć się planowo w 2018 roku, a do 2020 do sił powietrznych Rosji ma trafić 55 pierwszych egzemplarzy.

4 / 7

Chiński myśliwiec J-20

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Chiński Chengdu J-20 to, wg konstruktorów, jedyny działający myśliwiec piątej generacji obok maszyn amerykańskich i rosyjskich. Prace nad nim rozpoczeły się w latach dziewiędziesiątych a samolot zadebiutował kilka dni temu podczas targów lotniczych w chińskim mieście Zhuhai. J-20 to dwusilnikowy, jednomiejscowy myśliwiec, który może osiągać prędkość bliską podwójnej prędkości dźwieku. Zgodnie z planem pierwsza eskadra J-20 ma być gotowa w 2017 roku.

5 / 7

Indie pracują nad własnym myśiliwcem 5. generacji - HAL AMCA

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY | Johnxxx9

HAL AMCA (Advance Medium Combat Aircraft, czyli Zaawanasowany Średni Samolot Bojowy) to projekt samolotu dla indyjskiego wojska. Prace nad myśliwcem zaczęły się w 2008 roku, a pierwszy lot planowany jest na 2023. AMCA będzie jednomiejscowym, dwusilnikowym myśliwcem piątej generacji, ma osiągać prędkość 2,5 macha i zasięg 2800 kilometrów. Będzie uzbrojony w 30 mm karabin GSh-301 i będzie mógł przenosić 8 (w wersji stealth) lub 14 bomb albo rakiet.

6 / 7

Japoński Mitsubishi X-2 Shinshin

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Mitsubishi X-2 Shinshin to japoński, eksperymentalny myśliwiec piątej generacji. Budowa samolotu Shinshin ma służyć głównie sprawdzeniu czy Japonia jest w stanie sama zbudować nowoczesny myśliwiec. Pierwszy lot samolotu odbył się 22 kwietnia 2016 roku. Projekt pochłonął do tej pory 1,5 mld złotych. Myśliwiec ma wejść do produkcji w 2027 roku. Mitsubishi X-2 Shinshin ma osiągać prędkość 2,25 macha i mieć zasięg 2900 kilometrów.

7 / 7

TAI TFX - turecki myśliwiec piątej generacji

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

TFX to projekt samolotu opracowywany przez TAI (Turkish Airspace Industries, czyli tureckie przedsiębiorstwo lotnicze) i brytyjską firmę BAE Systems. Myśliwiec ma docelowo zastąpić służące w tureckich siłach powietrznych F-16. Turcja chce rozpocząć produkcję TFX w 2025 i ma w planach zbudowanie 250 sztuk na własny użytek. Myśliwiec ma też być oferowany siłom powietrznym innych państw.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)