Najlepszy internet domowy dla studenta – stacjonarny czy LTE? O czym warto pamiętać?

Internet to obecnie standard, z którego codziennie korzysta większość Polaków. Jak wykazują liczne statystyki, grupą odbiorców, która stanowi dużą część użytkowników, są osoby w wieku 18-24 lat. Są to zatem młodzi ludzie, którzy kończą szkołę średnią i zaczynają naukę na uczelniach wyższych. Internet w przypadku sporządzania notatek i nauki do kolokwiów może się okazać nieoceniony, dlatego nic dziwnego, że każdy przeciętny student chce posiadać stały dostęp do sieci. Ponieważ jednak istnieją pewne ograniczenia, warto dobrze zastanowić się nad ofertą operatorów, by zapewnić sobie zarówno wygodę, jak i oszczędność.

Najlepszy internet domowy dla studenta – stacjonarny czy LTE? O czym warto pamiętać?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Rawpixel.com

11.11.2019 | aktual.: 12.11.2019 13:10

Budżet i lokalizacja

Nie da się ukryć, że rozpoczęcie studiów stanowi bardzo ważny etap w życiu, szczególnie gdy wiąże się również z wyprowadzką z domu. Tutaj są właściwie dwie możliwości: albo pokój w akademiku, albo wynajęcie mieszkania (samodzielnie lub ze współlokatorami). Często jednak zdarza się, że to miejsce zamieszkania w trakcie trwania roku akademickiego zmienia się, czasem nawet kilkakrotnie. W takim przypadku internet domowy wydaje się niezbyt korzystną opcją. Student wraz z przeprowadzką musiałby także martwić się przenoszeniem urządzeń, co może być uciążliwe.

W przypadku, kiedy nauka na uczelni nie wymaga znalezienia pokoju w innym mieście i możemy swobodnie dojeżdżać, problem poniekąd rozwiązuje się sam. Jeśli mieszkamy z rodzicami, zwykle to oni opłacają abonament u dostawcy internetu. Samodzielne finansowo osoby z pewnością zaczną się dokładać do rachunków wraz ze znalezieniem pracy czy otrzymaniem stypendium. Wówczas najlepiej sprawdzi się internet domowy światłowodowy, który zapewni bardzo szybkie, nieograniczone łącze, jakiego mogą używać wszyscy domownicy. Jeśli martwimy się o to, że będziemy potrzebowali sprawdzić jakąś stronę już po wyjściu z mieszkania, to wystarczy wykupienie zwykłego internetu mobilnego, by móc korzystać z aplikacji w telefonie, kiedy jesteśmy poza domem. Przyda się to szczególnie w przypadkach, gdy wiele czasu spędzamy na dojazdach do szkoły.

Student musi się także liczyć z wydatkami. Bilety miesięczne czy zakwaterowanie mogą pochłaniać duże sumy, dlatego tym ważniejsze będzie wykupienie takiej oferty internetowej, która nie pochłonie większości budżetu. Należy zatem pamiętać, że w przypadku internetu mobilnego LTE ogranicza nas transfer danych. Po jego wyczerpaniu możemy oczywiście dokupić kolejny pakiet, jednak wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Może się wówczas okazać, że dużo bardziej opłacalny będzie internet domowy, ponieważ w tym przypadku nie są na nas nakładane żadne limity.

Internet domowy a mobilny – różnice

Podstawową kwestią, która pomoże nam rozstrzygnąć, jaki rodzaj internetu będzie najlepszy, jest dokładne określenie, w jakich sytuacjach potrzebujemy skorzystać z sieci. Dzięki temu wskazanie zalet i wad obu rozwiązań okaże się najłatwiejsze.

Z internetu domowego, zwłaszcza szerokopasmowego, będziemy mogli korzystać w całym domu czy mieszkaniu. Wi-Fi jest bardzo komfortowe, głównie dlatego, że nie musimy sprawdzać, ile jeszcze transferu nam pozostało. Nie ma też ograniczeń co do tego, z ilu urządzeń korzystamy, więc możemy się podłączyć zarówno na komputerze, jak i na tablecie czy telefonie. Jeśli zatrzymają się u nas goście, oni również będą w stanie się zalogować. Nie da się też ukryć, że internet domowy działa bardzo szybko. Będzie to zatem spore ułatwienie podczas codziennej nauki – z łatwością będziemy wyszukiwać potrzebne na zajęcia informacje czy też zaglądać na strony związane z uczelnią, co może znacząco przyspieszyć pracę.

Niestety sieć stacjonarna będzie dla nas dostępna jedynie w domu. Nie zabierzemy jej ze sobą na uczelnię, co może okazać się dość problematyczne, bo nie sprawdzimy chociażby rozkładu jazdy autobusów ani nie skontaktujemy się ze znajomymi poprzez aplikacje. Możemy się zatem zdecydować na internet mobilny LTE. Technologia 4G ma coraz większy zasięg, a już w przypadku dużych miast, gdzie znajdują się najlepsze szkoły wyższe w kraju, nie będzie żadnych komplikacji podczas nawiązywania połączenia. Co prawda na wielu uczelniach znajduje się Wi-Fi, jednak rzadko się zdarza, że działa szybko i płynnie. Tymczasem LTE pozwoli na łatwe wyszukiwanie informacji bez konieczności długiego oczekiwania. W telefonie czy tablecie możemy włączyć funkcję udostępniania, co pozwoli na skorzystanie z internetu na innym, dowolnym urządzeniu. Nie ma zatem znaczenia, czy będziemy w swoim mieszkaniu, czy może w miejskiej bibliotece – w każdej chwili mamy stały dostęp do sieci.

Internet dla studenta: co lepsze?

Mnogość ofert dostawców internetowych pozwala na dopasowanie pakietów do naszych potrzeb, a to właśnie one najlepiej zweryfikują funkcjonalność usługi. Oczywiście, jeśli studentowi pozwala na to budżet, może mieć zarówno internet światłowodowy w domu, jak i podstawowy transfer internetu mobilnego w telefonie, by przez cały czas pozostawać w kontakcie i móc w dowolnym momencie zajrzeć na wybraną stronę. Przy obecnym rozwoju technologii z łatwością zdobędziemy gwarancję szybkiej, niezawodnej sieci.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)