Najgroźniejsze "szkodniki" komputerowe - lipiec 2009
Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, prezentuje listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w lipcu 2009 r. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, czerwcowe zestawienie zostało przygotowane w oparciu o dane wygenerowane przez system Kaspersky Security Network (KSN)
Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, prezentuje listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w lipcu 2009 r. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, czerwcowe zestawienie zostało przygotowane w oparciu o dane wygenerowane przez system Kaspersky Security Network (KSN).
Pierwsza tabela zawiera szkodliwe programy, aplikacje wyświetlające reklamy oraz potencjalnie niebezpieczne narzędzia, które zostały wykryte i zneutralizowane na komputerach użytkowników przez moduł ochrony w czasie rzeczywistym (skanowanie podczas dostępu). Użycie statystyk z tej metody skanowania pozwala na dokonanie analizy najnowszych, najbardziej niebezpiecznych i najszerzej rozprzestrzenionych szkodliwych programów.
W pierwszej liście nie wystąpiły żadne znaczniejsze zmiany: w czołówce nadal znajdują się Kido i Sality.
Nieznacznie spadła całkowita liczba komputerów zainfekowanych przez najbardziej rozpowszechnione programy. Może wynikać to z tego, że mamy środek lata, w związku z czym użytkownicy spędzają mniej czasu przed komputerami, co skutkuje mniejszą liczbą maszyn zainfekowanych szkodliwym oprogramowaniem.
O wiele bardziej interesujące jest drugie zestawienie, które prezentuje dane wygenerowane przez moduł ochrony WWW i odzwierciedla internetowy krajobraz zagrożeń. Zestawienie to zawiera szkodliwe programy wykryte na stronach internetowych oraz próbujące infekować ze stron internetowych. Innymi słowy, drugi ranking odpowiada na dwa pytania: “Jakie szkodliwe programy najczęściej infekują strony internetowe?”. oraz “Jakie szkodliwe programy są najczęściej pobierane – z lub bez wiedzy użytkownika – ze szkodliwych lub zainfekowanych stron?”.
W rankingu widzimy trzy exploity skryptowe o nazwie DirektShow. Na początku lipca eksperci z Kaspersky Lab pisali o luce w zabezpieczeniach przeglądarki Internet Explorer, którą wykorzystuje ten skrypt. Ponieważ większość użytkowników preferuje właśnie Internet Explorera, luka ta została natychmiast wykorzystana przez cyberprzestępców.
Drugi ranking Top2. zawiera przegląd obecnych zagrożeń internetowych, jak również trendów w tworzeniu szkodników. Po pierwsze, cyberprzestępcy koncentrują się na znajdowaniu nowych luk w zabezpieczeniach najpopularniejszych programów, aby wykorzystać je do osiągnięcia własnych celów – zainfekowania komputerów jednym lub, o wiele częściej, kilkoma szkodliwymi programami. Po drugie, cyberprzestępcy próbują ukrywać swoją aktywność, w rezultacie czego albo pozostaje ona niezauważona, albo wydaje się, że spowodowała minimalne szkody w zainfekowanym komputerze.
Wszystko to sprawia, że surfowanie po Internecie bez posiadania całkowicie załatanego systemu operacyjnego oraz aktualnego rozwiązania antywirusowego przypomina pływanie w wodach pełnych rekinów –. odnosi się to nawet najbardziej doświadczonych użytkowników.