Same tylko samoloty Amerykanów, operujące z pokładów lotniskowców to siła większa niż lotnictwo większości krajów świata. Należy do tego dodać, że są to maszyny niezwykle nowoczesne, których działanie może być wsparte przez najpotężniejsze bombowce strategiczne i samoloty transportowe, które zrzucą siły desantowe na terytorium wroga. Całe to wojsko musi jednak kosztować i nie są to małe kwoty, a prawdziwe góry pieniędzy. Gdyby cały planowany budżet naszej armii na 2014 rok przeznaczyć tylko na zakup najnowszych bombowców B-2 Spirit, starczyłoby ledwie na... 4 maszyny. Ile kosztują [ najdroższe samoloty ]( http://gadzetomania.pl/9788,10-najdrozszych-samolotow-i-smiglowcow-wojskowych-swiata,all ) wojskowe świata?
Same tylko samoloty Amerykanów, operujące z pokładów lotniskowców to siła większa niż lotnictwo większości krajów świata. Należy do tego dodać, że są to maszyny niezwykle nowoczesne, których działanie może być wsparte przez najpotężniejsze bombowce strategiczne i samoloty transportowe, które zrzucą siły desantowe na terytorium wroga. Całe to wojsko musi jednak kosztować i nie są to małe kwoty, a prawdziwe góry pieniędzy. Gdyby cały planowany budżet naszej armii na 2014 rok przeznaczyć tylko na zakup najnowszych bombowców B-2 Spirit, starczyłoby ledwie na... 4 maszyny. Ile kosztują najdroższe samoloty wojskowe świata?
F/A-18 Hornet
Koszt: 94 mln dolarów
F/A-18 Hornet dostępny jest w kilku wersjach, oznaczanych literami od A do F, przy czym wersje E oraz F nazwano Super Hornet i niosą na tyle istotne zmiany w stosunku do wersji A-D, że traktowane są przez wielu jako zupełnie nowa konstrukcja. Ten wielozadaniowy samolot znajduje się głównie na wyposażeniu lotniskowców Marynarki Wojennej USA. F/A-18 Hornet może być wyposażony w cały szereg uzbrojenia do zwalczania różnego rodzaju celów: rakiety powietrze-powietrze, powietrze-ziemia, pociski przeciwpancerne czy przeciwokrętowe, a nawet bomby atomowe (typu B61 o mocy 0,3 do 340 kiloton). Samolot produkowany był początkowo przez zakłady McDonnell Douglas, a obecnie Boeing. Jedna maszyna tego typu kosztuje około 94 mln dolarów.
EA-18G Growler
Koszt: 102 mln dolarów
Boeing EA-18G Growler to specjalna wersja F/A-18F Super Hornet przeznaczona do prowadzenia walki elektronicznej. Oznacza to, że oprócz uzbrojenia w rakiety, samoloty te posiadają przede wszystkim zaawansowane systemy zakłócające pracę systemów przeciwnika, takich jak radary czy systemu komunikacji. Podobnie, jak wielozadaniowe F/A-18 Hornet, samoloty EA-18G Growler operują z lotniskowców i są powszechnie wykorzystywane przez armię USA. Koszt jednej maszyny tego typu to około 102 mln dolarów.
F-35 Lightning II
Koszt: 122 mln dolarów
F-35 Lightning II to jeden z najnowocześniejszych samolotów myśliwskich świata. Maszyna ta budowana jest przez Lockheed Martin, ale w tworzeniu konstrukcji swój udział mają również inni producenci, jak BAE Systems i Northrop Grumman. Samolot powstał w ramach programu Joint Strike Fighter, który ma na celu stworzenie samolotu, spełniającego potrzeby wszystkich rodzajów sił zbrojnych USA oraz sojuszników. F-35 Lightning II może być wyposażony w różnego rodzaju rakiety czy bomby i może być wykorzystany zarówno do atakowania celów naziemnych, jak i w walce powietrznej. Koszt jednego myśliwca tego typu to ok. 122 mln dolarów.
P-8A Poseidon
Koszt: 290 mln dolarów
Boeing P-8A Poseidon nie bez powodu nazwano imieniem greckiego boga mórz. Samolot ten przeznaczony jest do zwalczania okrętów podwodnych, jak i nawodnych. Wyposażona w cały zestaw rakiet powietrze-woda, bomb głębinowych i torped maszyna jest w rzeczywistości zmodyfikowaną wersją słynnego, pasażerskiego Boeinga 787-800. Maszyna ma zastąpić używane do dzisiaj Lockheed P-3 Orion, a jej zakupem zainteresowane są oczywiście USA, ale również Indie i Australia. Jeden Boeing P-8A Poseidon kosztuje ok. 290 mln dolarów.
C-17A Globemaster III
Koszt: 328 mln dolarów
C-17A Globemaster III to samolot transportowy produkowany przez Boeinga. Służy on do transportu wojska, ewakuacji ludności z zagrożonych terenów czy zrzutów zaopatrzeniowych albo pomocy humanitarnej. Samoloty te wykorzystuje się też do przeprowadzania desantów spadochronowych. C-17A Globemaster III znajdują się na wyposażeniu armii wielu krajów, w tym Polski. Koszt jednego takiego samolotu transportowego to ok. 328 mln dolarów.
F-22 Raptor
Koszt: 350 mln dolarów
F-22 Raptor to amerykański myśliwiec przewagi powietrznej produkowany wspólnie przez koncerny Lockheed Martin oraz Boeing. Maszyna powstała głównie z myślą o obronie przed ewentualnym naruszeniem przestrzeni powietrznej USA przez wojska ZSRR. F-22 Raptor posiada jednak uzbrojenie umożliwiające mu prowadzenie wojny elektronicznej czy atakowanie celów naziemnych. Uważany za najnowocześniejszy samolot myśliwski świata, F-22 kosztuje ok. 350 mln dolarów za sztukę.
B-2 Spirit
Koszt: 2,4 mld dolarów
Northrop B-2 Spirit to amerykański bombowiec strategiczny wykonany w technologii Stealth. Słynne „latające skrzydło” to najnowocześniejszy bombowiec świata, jakim nie może się pochwalić żaden inny kraj poza USA. Maszyna wykonana jest w technologii, która utrudnia jej wykrycie przez radary, co w połączeniu z ogromnym zasięgiem 11 000 km i możliwością przenoszenia zarówno bomb konwencjonalnych, jak i atomowych czyni z B-2 Spirit jeden z najgroźniejszych i najbardziej niszczycielskich samolotów świata. Cena jednego bombowca to, bagatela, 2,4 miliarda dolarów (czyli nadal około 7 razy mniej niż Facebook zapłacił za WhatsApp)
.