Najczęstsze przyczyny awarii laptopów

Najczęstsze przyczyny awarii laptopów
Źródło zdjęć: © analog_chainsaw / flickr.com / CC

06.03.2013 | aktual.: 06.03.2017 13:01

Laptopy szybko zyskały dużą popularność. Wielu z nas zrezygnowało z komputerów stacjonarnych i na co dzień zaczęło używać nieco bardziej mobilnych sprzętów. Ich zalet chyba nie musimy wymieniać, jednak problem pojawia się w przypadku wystąpienia awarii. Samodzielna naprawa notebooka jest raczej niemożliwa i z reguły wiąże się z odesłaniem sprzętu do serwisu.

Laptopy szybko zyskały dużą popularność. Wielu z nas zrezygnowało z komputerów stacjonarnych i na co dzień zaczęło używać nieco bardziej mobilnych sprzętów. Ich zalet chyba nie musimy wymieniać, jednak problem pojawia się w przypadku wystąpienia awarii. Samodzielna naprawa notebooka jest raczej niemożliwa i z reguły wiąże się z odesłaniem sprzętu do serwisu.

Oto lista najsłabszych punktów laptopów. Jeśli będziesz ostrożny, możesz uniknąć sporych wydatków na naprawę. Firma A&D Serwis udostępniła nam listę najczęściej występujących usterek w laptopach. Co się najczęściej psuje i jakie są tego przyczyny?

1 / 6

1. "Zimne luty"

Obraz
© A&D Serwis

Niestety, najczęstszą przyczyną awarii laptopów są usterki związane bezpośrednio z niedoskonałością technologiczną montażu układów zamkniętych w obudowach BGA. Są to najczęściej mikropęknięcia pomiędzy płytą a komponentem BGA jak i mikropęknięcia powstające pod rdzeniem komponentów BGA typu Flip Chip, Chip-on-Board oraz SPD Package. Stanowią one aż 40 proc. wszystkich usterek, na które niestety nie mamy zbyt dużego wpływu. Problem dotyczy wytrzymałości połączeń lutowanych, a awarie tego typu, odkąd wprowadzono metody bezołowiowe, są wręcz plagą, która dotyka większości sprzętów elektronicznych, na których znajdują się układy BGA.

2 / 6

2. Mechaniczne uszkodzenia złączy

Obraz
© phooky / flickr.com / CC

Uszkodzenia mechaniczne gniazd zasilania, portów USB oraz wyjść słuchawkowych stanowią około 15 proc. wszystkich usterek. Do laptopa często podpinamy różnego rodzaju kable i urządzenia. Nieostrożne obchodzenie się z komputerem, np. poprzez szarpnięcie kablem, może doprowadzić do uszkodzenia gniazd. Ciekawe do ilu tego typu awarii dochodzi w łóżku?

3 / 6

3. Uszkodzenia mechaniczne matryc

Obraz
© bcwood / flickr.com / CC

Ekrany to kolejny słaby punkt laptopów. Uszkodzenia mechaniczne matryc, spowodowane upadkiem, zgnieceniem, uderzeniem lub zamknięciem matrycy z pozostawionym przedmiotem na klawiaturze, np. długopisem, stanowią około 5 proc. wszystkich usterek. Kolejne 3 proc. przypisuje się samoistnym uszkodzeniom matryc. Kto nie lubi jeździć paluchem po ekranie?

4 / 6

4. Uszkodzenia powstałe na skutek zalania

Obraz
© russelljsmith / flickr.com / CC

Ile razy słyszeliście o zakazie jedzenia przy komputerze? Pewnie mnóstwo, zwłaszcza w szkolnej pracowni komputerowej. Oczywiście okruszki nie zniszczą naszego sprzętu, ale prawdziwym zabójcą są płyny. Uszkodzenia powstałe na skutek zalania kawą, herbatą, sokiem, winem, piwem itp. stanowią około 5 proc. wszystkich usterek.

5 / 6

5. Uszkodzenia spowodowane przepięciami

Obraz
© @richardstubbs / flickr.com / CC

Dotknięcie sprzętu ciałem naelektryzowanym może mieć naprawdę opłakane skutki dla urządzenia. Uszkodzenia spowodowane przepięciami powstającymi na skutek ładunków elektrostatycznych stanowią około 5 proc. wszystkich usterek.

6 / 6

6. Pozostałe awarie

Obraz
© cafemilkyway / flickr.com / CC

Pozostałe 27 proc. awarii to:

- uszkodzenia gniazd procesora oraz złącz banków pamięci.
- uszkodzenia układów zasilania, PFC, ładowania, sterowania, kontroli temperatury.
- uszkodzenia wszelkiego rodzaju zasilaczy oraz przetwornic.
- uszkodzenia akumulatorów.
- uszkodzenia zintegrowanych kart graficznych, dźwiękowych, sieciowych.
- uszkodzenia kontrolerów klawiatury, firewire.
- uszkodzenia dysków HDD i SSD.
- uszkodzenia procesorów, przetworników analogowo-cyfrowych oraz wszelkiego rodzaju układów scalonych.
- uszkodzenia świetlówek CCFL i diod LED w matrycach oraz elektroniki matryc..
- uszkodzenia napędów optycznych CD, DVD, Blu-ray.
- uszkodzenia klawiatur.
- uszkodzenia wszelkiego rodzaju taśm oraz przewodów sygnałowych.
- uszkodzenia inverterów.

Źródło: A&D Serwis, SW, WP.PL

-/gb/sw

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (486)