Najczęstsze przyczyny awarii laptopów
06.03.2013 | aktual.: 06.03.2017 13:01
Laptopy szybko zyskały dużą popularność. Wielu z nas zrezygnowało z komputerów stacjonarnych i na co dzień zaczęło używać nieco bardziej mobilnych sprzętów. Ich zalet chyba nie musimy wymieniać, jednak problem pojawia się w przypadku wystąpienia awarii. Samodzielna naprawa notebooka jest raczej niemożliwa i z reguły wiąże się z odesłaniem sprzętu do serwisu.
Laptopy szybko zyskały dużą popularność. Wielu z nas zrezygnowało z komputerów stacjonarnych i na co dzień zaczęło używać nieco bardziej mobilnych sprzętów. Ich zalet chyba nie musimy wymieniać, jednak problem pojawia się w przypadku wystąpienia awarii. Samodzielna naprawa notebooka jest raczej niemożliwa i z reguły wiąże się z odesłaniem sprzętu do serwisu.
Oto lista najsłabszych punktów laptopów. Jeśli będziesz ostrożny, możesz uniknąć sporych wydatków na naprawę. Firma A&D Serwis udostępniła nam listę najczęściej występujących usterek w laptopach. Co się najczęściej psuje i jakie są tego przyczyny?
1. "Zimne luty"
Niestety, najczęstszą przyczyną awarii laptopów są usterki związane bezpośrednio z niedoskonałością technologiczną montażu układów zamkniętych w obudowach BGA. Są to najczęściej mikropęknięcia pomiędzy płytą a komponentem BGA jak i mikropęknięcia powstające pod rdzeniem komponentów BGA typu Flip Chip, Chip-on-Board oraz SPD Package. Stanowią one aż 40 proc. wszystkich usterek, na które niestety nie mamy zbyt dużego wpływu. Problem dotyczy wytrzymałości połączeń lutowanych, a awarie tego typu, odkąd wprowadzono metody bezołowiowe, są wręcz plagą, która dotyka większości sprzętów elektronicznych, na których znajdują się układy BGA.
2. Mechaniczne uszkodzenia złączy
Uszkodzenia mechaniczne gniazd zasilania, portów USB oraz wyjść słuchawkowych stanowią około 15 proc. wszystkich usterek. Do laptopa często podpinamy różnego rodzaju kable i urządzenia. Nieostrożne obchodzenie się z komputerem, np. poprzez szarpnięcie kablem, może doprowadzić do uszkodzenia gniazd. Ciekawe do ilu tego typu awarii dochodzi w łóżku?
3. Uszkodzenia mechaniczne matryc
Ekrany to kolejny słaby punkt laptopów. Uszkodzenia mechaniczne matryc, spowodowane upadkiem, zgnieceniem, uderzeniem lub zamknięciem matrycy z pozostawionym przedmiotem na klawiaturze, np. długopisem, stanowią około 5 proc. wszystkich usterek. Kolejne 3 proc. przypisuje się samoistnym uszkodzeniom matryc. Kto nie lubi jeździć paluchem po ekranie?
4. Uszkodzenia powstałe na skutek zalania
Ile razy słyszeliście o zakazie jedzenia przy komputerze? Pewnie mnóstwo, zwłaszcza w szkolnej pracowni komputerowej. Oczywiście okruszki nie zniszczą naszego sprzętu, ale prawdziwym zabójcą są płyny. Uszkodzenia powstałe na skutek zalania kawą, herbatą, sokiem, winem, piwem itp. stanowią około 5 proc. wszystkich usterek.
5. Uszkodzenia spowodowane przepięciami
Dotknięcie sprzętu ciałem naelektryzowanym może mieć naprawdę opłakane skutki dla urządzenia. Uszkodzenia spowodowane przepięciami powstającymi na skutek ładunków elektrostatycznych stanowią około 5 proc. wszystkich usterek.
6. Pozostałe awarie
Pozostałe 27 proc. awarii to:
- uszkodzenia gniazd procesora oraz złącz banków pamięci.
- uszkodzenia układów zasilania, PFC, ładowania, sterowania, kontroli temperatury.
- uszkodzenia wszelkiego rodzaju zasilaczy oraz przetwornic.
- uszkodzenia akumulatorów.
- uszkodzenia zintegrowanych kart graficznych, dźwiękowych, sieciowych.
- uszkodzenia kontrolerów klawiatury, firewire.
- uszkodzenia dysków HDD i SSD.
- uszkodzenia procesorów, przetworników analogowo-cyfrowych oraz wszelkiego rodzaju układów scalonych.
- uszkodzenia świetlówek CCFL i diod LED w matrycach oraz elektroniki matryc..
- uszkodzenia napędów optycznych CD, DVD, Blu-ray.
- uszkodzenia klawiatur.
- uszkodzenia wszelkiego rodzaju taśm oraz przewodów sygnałowych.
- uszkodzenia inverterów.
Źródło: A&D Serwis, SW, WP.PL
-/gb/sw