Najczęstsze problemy z telewizorami LCD

Najczęstsze problemy z telewizorami LCD
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

05.09.2011 12:02, aktual.: 28.03.2012 14:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nawet telewizory najlepszych marek przysparzają czasami problemów. Z reguły polegają one na usterkach wynikających z błędów przy produkcji, bądź wadliwej konstrukcji, podlegają więc naprawom gwarancyjnym. Od serwisantów udało się nam uzyskać informacje, na podstawie których stworzyliśmy zestawienie najczęstszych awarii telewizorów LCD.

Nawet telewizory najlepszych marek przysparzają czasami problemów. Z reguły polegają one na usterkach wynikających z błędów przy produkcji, bądź wadliwej konstrukcji, podlegają więc naprawom gwarancyjnym. Na podstawie informacji uzyskanych od serwisantów, stworzyliśmy zestawienie najczęstszych awarii telewizorów LCD.

Niedziałające podświetlenie - jest to bardzo częsta usterka telewizorów. Do podświetlania matryc LCD wykorzystuje się lampy CCFL, których żywotność wynosi od 2 00. do 10 000 godzin i zależy od wielu czynników. Objawy świadczące o zużyciu lampy to brak podświetlenia, podświetlenie na różowo lub mruganie. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana świetlówek.

Uszkodzony piksel - jest to wada fabryczna matrycy. Występuje w kilku postaciach - piksela święcącego cały czas na biało, na czerwono, na zielono, na niebiesko, lub nie święcącego wcale (tzw. martwy piksel). Aby uniknąć tego typu niespodzianki, najlepiej kupić telewizor z gwarancją na brak "bad pixel" (często jest ona ograniczona tylko do pewnego krótkiego okresu czasu). Jeśli już nam się to przydarzyło, istnieje kilka metod, które w niektórych przypadkach mogą "wyleczyć" nasz telewizor. Możemy użyć jednego z darmowych programów do usuwania uszkodzonych pikseli (np. PixelRepairer)
, możemy spróbować naciskać na uszkodzony piksel długopisem przez szmatkę (aby go uaktywnić), znana jest także metoda polegająca na trzymaniu telewizora w wysokiej temperaturze (np. w zamkniętym kartonie) i pozostawiania go tak na godziny, albo nawet dni, aby ciekły kryształ mógł łatwiej się rozprzestrzenić. Dopuszczalną ilość uszkodzonych pikseli określają
normy TCO, ustalane przez szwedzką organizację TCO Development.

Linie i szumy - bywa tak, że obraz w telewizorze LCD jest pełen linii i szumów. Powodem tego nie musi być jednak awaria telewizora. Często takie zakłócenia wywołują inne sprzęty elektroniczne znajdujące się w naszym mieszkaniu. Zanim zdecydujemy się na oddanie odbiornika do serwisu, warto sprawdzić jak na jego działanie wpływa odkurzacz, kuchenka mikrofalowa czy zdalnie sterowany samochód naszego syna. Sensowne byłoby również wypróbowanie innego kabla (ta metoda zalecana jest przy większości awarii).

Rozmazany obraz - pierwsze, co należy zrobić w takiej sytuacji, to sprawdzić usadowienie wszystkich złącz przy kablach. Jeśli to nie pomoże, warto sprawdzić, jak nasz telewizor wyświetla obraz z innych źródeł - np. Blu-ray, DVD - i na tej podstawie stwierdzić, czy wina nie leży po stronie naszego operatora telewizyjnego (a konkretnie - jakości dostarczanego przez niego sygnału).

Niekontrolowane wyłączanie / włączanie się telewizora - o ile w pierwszym przypadku należy niezwłocznie oddać telewizor do serwisu, o tyle w drugim przyczyny są często banalne. Powodem może być wilgoć panująca w pomieszczeniu, oddziałująca na tzw. "klawiaturę lokalną", czyli przyciski na samym odbiorniku. Może być to również nalot na stykach tychże przycisków, lub też wpływ preparatów, którymi czyścimy telewizor. Nie jest również wykluczone oddziaływanie portów podczerwieni w innych urządzeniach (starsze telefony lub laptopy).

Niedziałający pilot - czasami występują problemy ze sterowaniem telewizorem za pomocą pilota. Może to być spowodowane światłem emitowanym przez LCD, które wpływa na łączność opartą na podczerwieni. Aby pozbyć się problemu, możemy spróbować nakleić mały kawałek taśmy klejącej na diodę w naszym pilocie.

Nie zawsze problem z telewizorem jest na tyle poważny, aby oddawać urządzenie do serwisu. Część typowych usterek nie jest awarią sprzętu, a niektóre z nich możemy wyeliminować sami, oszczędzając sobie czasu i nerwów. A wy jakie macie problemy ze swoimi nowymi telewizorami?

JG/SW/SW

gadżetylcdtelewizory
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (207)
Zobacz także