Najczęściej zgłaszane marki do naprawy w 2015 roku

Awaria sprzętu gospodarstwa domowego potrafi utrudnić codzienne wykonywanie obowiązków. Usterka zmywarki sprawia, że sterta brudnych naczyń rośnie, uszkodzenie pralki skutkuje piętrzącą się górą brudnej odzieży, a zepsuta lodówka uniemożliwia wygodne przechowywanie produktów. W takiej sytuacji koniecznością jest szybka naprawa sprzętu, albo wymiana na nowy.

Najczęściej zgłaszane marki do naprawy w 2015 roku
Źródło zdjęć: © flickr.com / Nicolas Nova / CC BY 2.0

Awarie sprzętu gospodarstwa domowego zdarzają się często już po okresie gwarancji. To zmusza nas do poniesienia dodatkowych kosztów, które nierzadko są wysokie. Stąd wiele osób zadaje sobie: naprawiać czy nie?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ponieważ każdy przypadek jest inny. Warto najpierw sprawdzić, jakie są nasze możliwości finansowe oraz co jest przyczyną awarii. Oczywiście, może się tak zdarzyć, że naprawa sprzętu nie będzie opłacalna i lepiej jest wtedy kupić nowy sprzęt AGD. Jednak powinniśmy mieć świadomość, że czasami wystarczy jedna naprawa, by zapewnić bezawaryjne działanie sprzętu przez kolejnych kilka lat.

Pamiętajmy, że zamawiając naprawę, wcale nie musimy decydować się na skorzystanie z usług. Zwykle, dobry fachowiec sam powinien zasugerować, czy naprawa jest jeszcze opłacalna. Jeśli zrezygnujemy z niej, to musimy się liczyć z faktem, że specjalista pobierze symboliczną opłatę za zdiagnozowanie problemu i dojazd.

Które marki pralek były zgłaszane najczęściej do naprawy?

Serwis internetowy Technikan.pl przygotował zestawienie najczęściej zgłaszanych przez klientów z całej Polski - awarii pralek, lodówek i zmywarek. Raport został opracowany na próbie: 450. pralek, 3200 zmywarek oraz 2800 lodówek. Zostały w nim uwzględnione wszystkie pogwarancyjne usterki zgłaszane do serwisu w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku. Oczywiście, warto zaznaczyć, że większość znanych producentów nie udziela informacji o ilości sprzedanych urządzeń AGD, dlatego trudno jest jednoznacznie stwierdzić, że skoro dana marka była najczęściej zgłaszana do naprawy, to jest bardziej zawodna, i odwrotnie - że jeśli była zgłaszana do naprawy najrzadziej - to jest mniej awaryjna.

Najczęściej zgłaszane marki pralek do naprawy

Najczęściej zgłaszaną do naprawy marką pralek był Whirlpool (16,4. proc.). Drugie miejsce zajęła marka Bosch (11,62 proc.), zaś trzecie Amica (10,03 proc.).

Obraz
© (fot. technikan)

Pamiętajmy, że nie bez znaczenia na pracę pralki ma wpływ twardej wody, duża ilości kamienia czy niewłaściwe korzystanie z urządzenia. Istnieje szereg awarii, z którymi mamy najczęściej do czynienia. Zwykle dotyczą one głośnej pracy i bardzo mocnego wirowania powodującego przemieszczanie się pralki. Wynika to głównie z wytarcia tzw. simmeringu oraz stopniowego rdzewienia łożysk. Niestety, w takim przypadku nie pozostaje nam nic innego jak wezwać fachowca w celu wymiany łożyska. Naprawa będzie jednak znacznie tańsza, niż kupno nowego sprzętu.

Zdarza się również nieskuteczna praca pralki - jak niedoprane ubrania lub też zatrzymanie pralki w środku programu. Może to wynikać zarówno ze złej jakości mechanizmu piorącego urządzenia, słabej jakości proszku, bądź awarii grzałki. Ponadto, jeśli zauważymy, że po praniu nasze ubrania nadal brudne, a co gorsza całe w smarze, oznacza to że musimy wymienić uszczelki.

W przypadku awarii pompy, która powoduje przede wszystkim wyciekanie wody z pralki, będzie nas czekała wymiana uszczelki w pompie lub wymiana całej pompy. Pamiętajmy również, że przyczyną wyciekającej wody może być również dziurawy bęben lub zapchany filtr.

Jeśli zauważymy, że bęben w naszej pralce nie obraca się, mimo działającego silnika - prawdopodobnie jest to awaria paska klinowego, który albo się zerwał albo ześlizgnął.

Jeśli nasza pralka nie wykonuje albo zacina się, prawdopodobnie mamy uszkodzony programator. Konieczna jest wtedy jego naprawa bądź wymiana na nowy.

Oczywiście możemy wydłużyć życie naszej pralki, ale konieczne jest regularne dbanie o jej części. Musimy pamiętać o czyszczeniu elementów naszego sprzętu. Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie czyścić zewnętrznych powierzchni pralki środkiem żrącym. Dobrym pomysłem jest regularne mycie zasobnika na proszek oraz czyszczenie filtra. Które marki lodówek były zgłaszane najczęściej do naprawy?

Obraz
© (fot. technikan)

Z danych zgromadzonych przez serwis Technikan.pl wynika, że najczęściej zgłaszaną do naprawy marką lodówek była marka Amica (12,5. proc.), zaraz za nią z minimalną różnicą Whirlpool (12.53 proc.). Trzecie, kolejne miejsce zajęła marka Polar (12,35 proc.).

Niestety od czasu do czasu również chłodziarko-zamrażarka może odmówić posłuszeństwa. Co wtedy robić? Na pewno nie zawsze trzeba od razu wzywać specjalistę. Owszem, fachowiec może okazać się niezbędny, jednak wcześniej dobrze jest spróbować własnych sił. Szczególnie, że naprawa niektórych usterek jest banalna.

- _ urządzenie nie działa _ - może to być spowodowane przerwą w obwodzie instalacji elektrycznej. W tym przypadku warto sprawdzić, czy wtyczka jest prawidłowo umieszczona w gniazdku, czy kabel nie jest uszkodzony oraz czy termostat jest ustawiony na pozycji większej niż 0, co jest częstą przyczyną "awarii" jeśli do lodówki swobodny dostęp mają małe dzieci.
- _ utrudniony obieg powietrza z tyłu _- odsuń lodówkę od ściany, ustawiając ją w odległości min. 30 cm.
- _ utrudniony obieg wewnątrz lodówki _ - ułóż produkty w taki sposób, by nie dotykały tylnej ścianki.
- _ urządzenie pracuje non stop _ - przyczyną takiego stanu może być złe ustawienie pokrętła regulacyjnego. W tym przypadku musimy przystawić pokrętło na niższą pozycję.

Obraz
© (fot. flickr.com / wetwebwork / CC BY-SA 2.0)

- _ urządzenie wydaje "dziwne dźwięki" _ - wrażenie przelewania czy bulgotania w lodówce to hałasy naturalne dla każdej lodówki. Związane są one z pracą termostatu, sprężarki czy układu chłodniczego. Czasami jednak, urządzenie może wydawać "niepokojące" dźwięki, które oznaczają jego nieprawidłową pracę. Wtedy może to wynikać albo z nieodpowiedniego wypoziomowania lodówki, albo ze stykania się sprzętu z innymi urządzeniami czy meblami. Jak sobie z tym poradzić? Po pierwsze wypoziomuj lodówkę (odpowiednio obniżając lub podwyższając nóżki). Następnie ustaw urządzenie w taki sposób, by chłodziarka nie dotykała innych przedmiotów (m.in. sąsiadujących z nią szafek).
- _ wysoka temperatura _ - sytuacje, w których temperatura w komorze zamrażarki lub chłodziarki jest o wiele wyższa od ustawionej lub zalecanej, mogą być spowodowane nieodpowiednio ustawionym regulatorem temperatury. Ewentualnie, może to wynikać z nieodpowiedniego ustawienia urządzenia w mieszkaniu, np. w bezpośredniej odległości ze źródłem ciepła (piec, grzejnik), częstego otwierania drzwi urządzenia lub opakowania produktu blokującego zamknięcie drzwi komory i blokującego swobodny przepływ powietrza. Warto też sprawdzić przyleganie uszczelek.
- _ drzwi nie domykają się _ - może to być spowodowane uszkodzeniem zawiasów lub zbyt duże opakowanie na żywność uniemożliwia ich zamknięcie. Często powodem niezamykania się drzwi jest również źle wypoziomowanie urządzenia, krzywe podłoże lub niestabilnie postawione urządzenie.
- _ w dolnej części chłodziarki znajduje się nadmiar wody _ - w tej sytuacji przyczyną problemu może być niedrożny otwór odpływowy zlokalizowany w rynience. Pamiętajmy, że do lodówki dołączone są specjalne plastikowe przepychacze, dzięki którym można pozbyć się zatykających otwór zanieczyszczeń. Które marki zmywarek były zgłaszane najczęściej do naprawy?

Obraz
© (fot. technikan)

Zmywarka to jedno z najbardziej awaryjnych urządzeń AGD, co poniekąd związane jest z jego delikatną konstrukcją. W czołówce najczęściej zgłaszanych napraw znalazła się marka Bosch (23,0. proc.), Whirlpool (17,45 proc.) i Electrolux (12,19 proc.). Niemniej, w większości przypadków jesteśmy w stanie poradzić sobie z awariami sami, bez konieczności kontaktowania się z serwisem. Oto najczęściej zgłaszane usterki w zmywarkach:

- _ urządzenie pozostawia brudne naczynia _ - użytkownicy zmywarek często skarżą się na niedomyte naczynia. Oczywiście, w pierwszej kolejności warto wykluczyć sytuacje, w której korzystaliśmy z nieodpowiedniego programu zmywania. Warto też sprawdzić poziom soli czy jakość innych detergentów do mycia. Jeżeli ten etap mamy już za sobą, a naczynia nadal pozostają brudne, warto rozejrzeć się za mechaniczną przyczyną problemu. Pierwsze co należy zrobić, to sprawdzić czy kręcące się wokół ramię natryskowe nie jest blokowane np. przez sporych rozmiarów talerz. Starajmy się także pamiętać o nieprzeładowywaniu zmywarki. Nie wrzucajmy do niej wszystkiego co tylko się da, skrupulatnie wyliczając każdy centymetr jej krawędzi, ponieważ w ten sposób mycie jest zawsze mniej efektywne. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest filtr (znajdziemy go na spodzie urządzenia). Być może jest zanieczyszczony lub nieprawidłowo zainstalowany.

Obraz
© (fot. flickr.com / Gwydion M. Williams / CC BY 2.0)

- _ naczynia są nadal mokre _ - powodem tej przypadłości może być nieprawidłowy poziom płynu nabłyszczającego, lub jego całkowity brak. Uwaga tyczy się również tabletek 3w1. W ich przypadku powinniśmy mieć na uwadze fakt, że generują dużą ilość piany, z którą to nie każda zmywarka umie sobie radzić.
- _ zmywarka nie odprowadza wody _ - w tym przypadku problem najczęściej tkwi we filtrze, który to zwykle montowany jest na dole, pod metalowym cokołem. Zanim jednak zabierzemy się za jego czyszczenie, a wcześniej odkręcanie cokołu, należy odłączyć urządzenie od zasilania. Następnie dokładnie przeczyszczamy filtr, usuwamy wszelkie pozostałości i montujemy go ponownie.
- _ nie zamykają się drzwi _ - w tej sytuacji powodem może być źle wypoziomowane urządzenie. Wbrew pozorom, zaniedbanie tak prostej czynności może mieć poważne skutki. Mimo że, niewypoziomowana zmywarka w przeciwieństwie do pralki będzie stała stabilnie, to niestety obudowa oraz drzwi będą dużo szybciej się odkształcały.

Zobacz także: O co tak naprawdę chodzi w etykietach energooszczędności?

_ Źródło: technikan / agdexpress / restartagd _

Źródło artykułu:WP Tech
sprzęt agdgadżetyawaria
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)