Najbardziej zaawansowany system, który doprowadzi do zbudowania uniwersalnego komputera kwantowego

Strona głównaNajbardziej zaawansowany system, który doprowadzi do zbudowania uniwersalnego komputera kwantowego
05.05.2016 09:56
Najbardziej zaawansowany system, który doprowadzi do zbudowania uniwersalnego komputera kwantowego
Źródło zdjęć: © chip

Jednostka badawcza w firmie IBM poinformowała o publicznym udostępnieniu mocy obliczeniowej procesora kwantowego. Brzmi tajemniczo? Spieszymy z wyjaśnieniem o co chodzi. Naukowcy i specjaliści mogą wypróbować działania superprocesora i wykorzystać go do przeprowadzenia badań poprzez wykorzystanie chmury IBM.

Naukowcy, którzy zbudowali procesor kwantowy, umożliwili udostępnianie jego mocy obliczeniowej poprzez platformę IBM Cloud, dostępną z komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych. Zdaniem ekspertów przyszłość komputerów idzie w stronę wyposażania ich w procesory kwantowe, które mają potencjał rozwiązania zagadnień technicznych, dziś niedostępnych dla superkomputerów.

Platforma chmurowa, oferująca dostęp do „kwantowej mocy obliczeniowej”, nazwana IBM Quantum Experience, pozwoli użytkownikom na formułowanie i testowanie algorytmów, pracę z pojedynczymi kubitami (bitami kwantowymi), a także na zapoznanie się z instrukcjami i symulacjami pokazującymi, jakie korzyści może przynieść wykorzystanie procesorów kwantowych.

Procesor IBM jest złożony z pięciu nadprzewodnikowych kubitów i znajduje się w centrum IBM Research w Nowym Jorku. Jest to najbardziej zaawansowany system, który w przyszłości może doprowadzić do skonstruowania uniwersalnego komputera kwantowego –. urządzenia, które byłoby zdolne wykonać dowolne zadanie znacznie szybciej niż dostępne dziś maszyny.
Uniwersalne komputery kwantowe dziś nie istnieją, ale specjaliści z IBM są zdania, że średniej wielkości maszyna tego typu, wykorzystująca 50-10. kubitów, może powstać w ciągu następnej dekady. Procesor kwantowy, zbudowany z ok. 50 kubitów, byłby w stanie przewyższyć mocą obliczeniową najlepsze z dzisiejszych superkomputerów.

- _ Komputery kwantowe będą zupełnie inne, niż te dzisiejsze – nie tylko będą wyglądać inaczej, ale przede wszystkim zmienią się ich możliwości _ – mówi Piotr Pietrzak z IBM Polska i Kraje Bałtyckie.
Pietrzak twierdzi, że to nowy rozdział w pracach nad wykorzystaniem kwantowej mocy obliczeniowej, a poprzez udostępnienie jej za pośrednictwem chmury i IBM Quantum Experience także umożliwienie dostępu dla naukowców i badaczy.

Komputery kwantowe są kolejnym krokiem przybliżającym ludzkość do przełomowych odkryć choćby w dziedzinie leków, zastosowania materiałów przemysłowych czy sztucznej inteligencji.

słk

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Nazwa sieci Wi-Fi wywołała Panikę w samolocie

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)