Najbardziej zaawansowany system, który doprowadzi do zbudowania uniwersalnego komputera kwantowego

Najbardziej zaawansowany system, który doprowadzi do zbudowania uniwersalnego komputera kwantowego

Najbardziej zaawansowany system, który doprowadzi do zbudowania uniwersalnego komputera kwantowego
Źródło zdjęć: © chip
05.05.2016 09:56, aktualizacja: 05.05.2016 10:39

Jednostka badawcza w firmie IBM poinformowała o publicznym udostępnieniu mocy obliczeniowej procesora kwantowego. Brzmi tajemniczo? Spieszymy z wyjaśnieniem o co chodzi. Naukowcy i specjaliści mogą wypróbować działania superprocesora i wykorzystać go do przeprowadzenia badań poprzez wykorzystanie chmury IBM.

Naukowcy, którzy zbudowali procesor kwantowy, umożliwili udostępnianie jego mocy obliczeniowej poprzez platformę IBM Cloud, dostępną z komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych. Zdaniem ekspertów przyszłość komputerów idzie w stronę wyposażania ich w procesory kwantowe, które mają potencjał rozwiązania zagadnień technicznych, dziś niedostępnych dla superkomputerów.

Platforma chmurowa, oferująca dostęp do „kwantowej mocy obliczeniowej”, nazwana IBM Quantum Experience, pozwoli użytkownikom na formułowanie i testowanie algorytmów, pracę z pojedynczymi kubitami (bitami kwantowymi), a także na zapoznanie się z instrukcjami i symulacjami pokazującymi, jakie korzyści może przynieść wykorzystanie procesorów kwantowych.

Procesor IBM jest złożony z pięciu nadprzewodnikowych kubitów i znajduje się w centrum IBM Research w Nowym Jorku. Jest to najbardziej zaawansowany system, który w przyszłości może doprowadzić do skonstruowania uniwersalnego komputera kwantowego –. urządzenia, które byłoby zdolne wykonać dowolne zadanie znacznie szybciej niż dostępne dziś maszyny.
Uniwersalne komputery kwantowe dziś nie istnieją, ale specjaliści z IBM są zdania, że średniej wielkości maszyna tego typu, wykorzystująca 50-10. kubitów, może powstać w ciągu następnej dekady. Procesor kwantowy, zbudowany z ok. 50 kubitów, byłby w stanie przewyższyć mocą obliczeniową najlepsze z dzisiejszych superkomputerów.

- _ Komputery kwantowe będą zupełnie inne, niż te dzisiejsze – nie tylko będą wyglądać inaczej, ale przede wszystkim zmienią się ich możliwości _ – mówi Piotr Pietrzak z IBM Polska i Kraje Bałtyckie.
Pietrzak twierdzi, że to nowy rozdział w pracach nad wykorzystaniem kwantowej mocy obliczeniowej, a poprzez udostępnienie jej za pośrednictwem chmury i IBM Quantum Experience także umożliwienie dostępu dla naukowców i badaczy.

Komputery kwantowe są kolejnym krokiem przybliżającym ludzkość do przełomowych odkryć choćby w dziedzinie leków, zastosowania materiałów przemysłowych czy sztucznej inteligencji.

słk

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Nazwa sieci Wi-Fi wywołała Panikę w samolocie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)