Nagrodzone na świecie polskie wynalazki - w "Koperniku"

Nagrodzone na świecie polskie wynalazki - w "Koperniku"
12.02.2014 09:35
Nagrodzone na świecie polskie wynalazki - w "Koperniku"
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Kula

Przenośne laboratorium daktyloskopijne, latarka dla niewidomych czy
sterowane ręcznie ramię robota to tylko część z polskich wynalazków docenionych za granicą w 2013 r., jakie można zobaczyć w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Podczas uroczystego otwarcia XXI Giełdy Wynalazków Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przyznało we wtorek dziesięć dyplomów i statuetek za aktywność w promocji polskich wynalazków za granicą w 2013. Nagrody odebrali przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej, zespół Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej Wydziału Mechanicznego WAT, politechnik: poznańskiej, częstochowskiej i krakowskiej (Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej), Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Instytutu Metali Nieżelaznych, Instytutu Włókiennictwa, Instytutu Nafty i Gazu, Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych.

Wręczono też 5. statuetek ministra nauki za Grand Prix oraz złote medale z wyróżnieniem, zdobyte na ubiegłorocznych targach wynalazczości. "Mamy tu do czynienia z creme de la creme najbardziej innowacyjnej części naszego społeczeństwa - od studentów, uczniów, przez doktorantów, pracowników nauki, profesorów, inżynierów" - podkreślał Jacek Guliński z ministerstwa nauki podczas wręczania dyplomów. Dodał, że nagrodzeni wynalazcy "potrafią myśleć trochę inaczej, niż pozostali".

Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, którzy opracowali sposób wytwarzania wyrobów z wieprzowiny o kontrolowanej alergenności. Ich metoda produkcji nie wymaga dodatku białek, izolatów i koncentratów sojowych. Nagrodzono też twórców przenośnego laboratorium do ujawniania śladów daktyloskopijnych. Rozwiązanie Instytutu Technologii Bezpieczeństwa "MORATEX" może usprawnić prace policji kryminalnej.

Zagraniczne trofea zdobyli również inżynierowie z Politechniki Łódzkiej, autorzy ARchiwum - systemu prezentacji eksponatów w muzeach, który wykorzystuje tzw. rzeczywistość rozszerzoną. Zdaniem wynalazców ten system, który daje możliwość interakcji, pozwala lepiej przekazywać informacje dotyczące eksponatów i rozwiązuje problem "eksponatu za szybą".

Opracowana w Zespole Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju i w Centrum Kształcenia Praktycznego w Jastrzębiu-Zdroju "latarka dla niewidomych" to urządzenie, które pomaga niewidomym orientować się w pomieszczeniach. Odległość od przeszkód sygnalizuje sygnałami dźwiękowymi.

Kolejny wynalazek - manipulator czyli sterowane ręcznie ramię robota, zaprojektował Łukasz Szczeciński z IV kl. technikum. Jego urządzenie może pełnić funkcję górnych kończyn człowieka i dokładnie odwzorowuje ruchy operatora. Na razie manipulator sprawdził się podczas lutowania elektronicznych elementów i bardzo małych mikroprocesorów.

"Zdolność kreowania nowych produktów i rozwiązań technologicznych wpływa na rozwój gospodarczy naszego kraju. Polska myśl naukowo techniczna jest na tym polu znana i doceniana na całym świecie" - podkreślił podczas uroczystości podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Dariusz Bogdan. Zastrzegł przy tym, że oprócz opracowania nowatorskiego rozwiązania, niezbędne jest jego wdrożenie i udostępnienie na rynku. "To zaś wymaga ścisłej współpracy pomiędzy sferą nauki i biznesu" - dodał.

Jego zdaniem giełda wynalazków nagrodzonych na światowych wystawach stanowi "idealne miejsce na integrację środowisk związanych z rozwojem i inspirowaniem wynalazczości w Polsce - ze środowiskiem przedsiębiorców. Umożliwia nawiązanie nowych kontaktów i współpracy pomiędzy wynalazcami a inwestorami".

Wręczenie dyplomów i statuetek, jak co roku, inaugurowało XXI Giełdę Polskich Wynalazków Nagrodzonych w 201. r. na Światowych Targach i Wystawach Wynalazczości. W środę 12 lutego wystawa w centrum konferencyjnym warszawskiego Centrum Nauki Kopernik będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Rozwiązania przedstawiono w formie prototypów, modeli, fotografii, prezentacji multimedialnej, ulotek, tablic informacyjnych, folderów. Wszystkie prezentowane tam innowacje nagradzano na światowych targach i wystawach wynalazków, m.in. na targach w Paryżu, Brukseli, Norymberdze, Seulu, Tajpej, Makau, Pradze, Sewastopolu, Kuala Lumpur, USA, Rumunii, Turcji oraz Chorwacji.

Wystawa ma promować osiągnięcia i międzynarodowe sukcesy jednostek sfery nauki, innowacyjnych podmiotów gospodarczych oraz indywidualnych wynalazców i zwiększać zainteresowanie przedsiębiorców polskimi rozwiązaniami naukowo-technicznymi czy produktami innowacyjnymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)