Nadchodzą zmiany dotyczące prywatności w Windows 10

Nadchodzą zmiany dotyczące prywatności w Windows 10
11.01.2017 15:491 / 4
Nadchodzą zmiany dotyczące prywatności w Windows 10
Źródło zdjęć: © Archiwum prywatne | Microsoft

Windows jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na komputery osobiste na świecie, a Windows 10 ma na swoich komputerach już ponad 400 milionów użytkowników. Najnowsza wersja systemu jest szybsza, stabilniejsza i daje więcej możliwości. Jednak wraz z wieloma usprawnieniami dziesiątka „uszczęśliwiła” swoich właścicieli funkcjami, które zostały odebrane raczej negatywnie. Są to przede wszystkim automatycznie pobierane (i wysyłane) aktualizacje oraz kwestie związane z naszą prywatnością. Teraz Microsoft chce zaradzić tym problemom.

Kontroluj swoje dane w przeglądarce

2 / 4
323940383031896489
Źródło zdjęć: © Microsoft

Pierwszą zmianą, jaką wprowadza Microsoft w zarządzaniu naszą prywatnością, jest obsługiwany z poziomu przeglądarki panel ustawień. Za jego pomocą możemy kontrolować nasze dane dotyczące lokalizacji, historii przeglądanych stron internetowych oraz wyszukiwanych haseł. Panel zarządzania jest dostępny już dziś po adresem https://account.microsoft.com/privacy. Aby z niego skorzystać trzeba być zalogowanym do konta Microsoftu.

Jaśniejsze zasady dzielenia się informacjami

3 / 4
323940383032027561
Źródło zdjęć: © Microsoft

Drugim rozwiązaniem będzie udostępnienie panelu sterowania w samym systemie. Z jego poziomu będziemy mogli akceptować wysyłanie do Microsoftu informacji o naszej lokalizacji, dźwięków zarejestrowanych przez mikrofon, stanie naszego systemu i błędach, a także naszych preferencjach, co z kolei wiąże się z prezentowaniem nam dopasowanych reklamami i aplikacji. W nowym panelu pojawią się też dokładniejsze opisy przy każdej z pozycji. Dzięki temu dokładniej będziemy wiedzieć, jaki skutek ma wysyłanie lub zablokowanie wysyłania informacji o nas. Ta aktualizacja pojawi się razem z Creators Update wiosną tego roku.

Windows 10 zablokuje komputer, gdy od niego odejdziesz

4 / 4
323940383032158633
Źródło zdjęć: © WP.PL

Microsoft pracuje też nad fizycznym zabezpieczeniem naszego komputera w momencie, gdy nie zrobimy tego sami. Nowe rozwiązanie sprawi, że system automatycznie się zablokuje, jeśli wykryje, że odeszliśmy od komputera. Funkcja, która została odkryta w kompilacji 15002, nazywa się Dynamic Look i ma wykorzystywać do tego celu kamerę, która sprawdzi, czy nadal siedzimy przed komputerem w momencie, gdy przestaliśmy na nim pracować. Funkcja ta ma być opcjonalna i będzie można ją wyłączyć.

Microsoft umożliwi też odsunięcie w czasie instalacji aktualizacji, o czym można przeczytać tutaj..

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)