ycipk-3sv11y

Na Ziemi powstał nowy wulkan. "Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy"

Kilka miesięcy temu naukowcy wykryli fale sejsmiczne przy wybrzeżu Afryki. Nikt nie wiedział, skąd pochodziły. Wyjaśnienie okazało się znacznie dziwniejsze, niże moglibyśmy sądzić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W okolicy jest kilka wulkanów
W okolicy jest kilka wulkanów (M. Watson / ardea.com/EAST NEWS)
ycipk-3sv11y

Nadal znamy tylko ułamek tego, co znajduje się w głębinach ziemskich oceanów. Najlepszym dowodem na to jest ostatnie odkrycie naukowców. Na dnie morza, tuż przy francuskiej wyspie Majotta, leżącej pomiędzy Madagaskarem a Mozambikiem, powstał ogromny wulkan.

Wulkan znajduje się pod wodą, a właściwie na dnie. I jak mówią naukowcy, jak na niedawno powstały, jest sporych rozmiarów. Oczywiście w porównaniu do największych wulkanów na świecie nie jest gigantem. Wyrasta z dna na około 800 metrów a jego średnica mierzy około 5 kilometrów.

Nie brzmi imponująco, dopóki nie zdamy sobie sprawy, że powstał w ciągu zaledwie sześciu miesięcy. "Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy" - mówi Nathalie Feuillet, lider wyprawy statku badawczego Marion Dufresne z Instytutu Geofizyki w Paryżu (IPGP).

ycipk-3sv11y

Zobacz też wideo: Mount Everest nie jest najwyższy na Ziemi

Odkrycie tego nowo narodzonego wulkanu pochłonęło masę pracy. W badaniach brały udział zespoły z kilku francuskich instytucji. Były to Narodowe Centrum Badań Naukowych (CNRS) we Francji, IPGP oraz Francuski Instytut Badań Eksploatacji Morza (Ifremer).

Dane zebrane z echosondy idealnie odzwierciedlają kształt wulkanu.

ycipk-3sv11y
CNRS/IPGP-Université de Paris/Ifremer/BRGM
Podziel się

Badania polegały między innymi na wykorzystaniu sejsmometrów, umieszczonych na dnie oceanu. Były to miejsca uznawane za potencjalne źródła aktywności sejsmicznej. Kwestią czasu było wykrycie głębokiej komory magmowej, która stopniowo wytryskała lawę na dno oceanu. Oryginalny raport z całej wyprawy naukowej znajdziecie pod tym adresem.

Zobacz też: Naukowcy natrafili na podwodny superwulkan. Jest ogromny i wciąż się powiększa

ycipk-3sv11y

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
ycipk-3sv11y
ycipk-3sv11y
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3sv11y