Na fakturze zobaczysz swoje nazwisko. Orange ostrzega

Na fakturze zobaczysz swoje nazwisko. Orange ostrzega
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek

09.04.2018 09:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowa kampania oszustów jest bardzo niebezpieczna. Potencjalne ofiary mogą pomyśleć, że rzeczywiście otrzymały fakturę do opłacenia. Przestępcy podszywają się pod Orange.

Maile wysyłane z domeny "@orange.pl" noszą tytuł "pilne zamówienie" bądź "zamówienie". Ich treść nie jest zbyt rozbudowana, bowiem chodzi o to, by ofiara pobrała rzekomą fakturę. "Jakie zamówienie?" - ma pomyśleć odbiorca wiadomości i ściągnąć dokument, by poznać szczegóły.

Jak informuje CERT Orange, w tej kampanii cyberprzestępców do nazwy pliku xls doklejane jest imię i nazwisko adresata. To może sprawić, że potencjalna ofiara prędzej kliknie w załącznik. Skoro dane się zgadzają, to tym bardziej należy dowiedzieć się, o co chodzi. Sztuczka oszustów jest sprytna. Rzecz jasna pobranie i otworzenie pliku może skończyć się instalacją złośliwego oprogramowania.

Przestępcy liczą na niewiedzę odbiorców. Operator od dawna podkreśla, że faktury nie są wysyłane z domeny "@orange.pl". Ale przecież nie każdy musi o tym wiedzieć. Dlatego warto ostrzec znajomych przed kolejną kampanią podszywającą się pod Orange. A jeśli nie wiemy, czy kontaktuje się z nami operator, czy oszust, który się pod niego podszywa, najlepiej od razu skontaktować się z biurem obsługi klienta, żeby potwierdzić wiadomość.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (78)
Zobacz także