Na Facebooku zbierają informacje o Polakach

Na Facebooku zbierają informacje o Polakach
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

07.12.2011 10:00, aktual.: 07.12.2011 10:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Informacje o wszystkim, z czego są dumni i czym pochwalić chcą się Polacy,
zbiera Stowarzyszenie Pozytywny Atlas Polski na popularnym portalu społecznościowym Facebook.
Najciekawsze komentarze zostaną opublikowane w albumie, który będzie rozdawany gościom podczas Euro
2012.

Według twórców aplikacji na Facebooku, służy ona do zbierania wpisów o tym, co w Polsce niepowtarzalne, pozytywne i warte uwagi. Jak dotąd największą popularnością cieszy się kategoria "(Nie)zwykłych Polaków", w której obok bł. Jana Pawła II i Krzysztofa Kieślowskiego została umieszczona np. 80-latka z Aleksandrowa Kujawskiego, która jeździ ulicami miasta na rowerze.

Aplikacja do zbierania wpisów powstała na profilu firmy Atlas, bo właśnie pracownicy tej firmy rozpoczęli akcję. Pomysłodawcy poszli jednak krok dalej i założyli Stowarzyszenie Pozytywny Atlas Polski (SPAP), którego firma stała się mecenasem. W swojej działalności chcą promować pozytywny wizerunek Polski i Polaków w kraju i za granicą.

"Stowarzyszenie zostało założone przez pasjonatów, którzy zauważyli, że nie mówi się wiele dobrego o Polsce, gdy tymczasem na każdym kroku można znaleźć pozytywne, dobre informacje. Polacy mają jednak skłonność do narzekania i stąd pomysł, żeby wyjść z inicjatywą, która mogłaby pomóc w zmianie tego wizerunku" - powiedziała PAP rzeczniczka SPAP Agnieszka Porębska.

Propozycje wszystkiego, co pozytywne i z czego są dumni internauci, mogą dotyczyć różnych obszarów tematycznych. Mogą to być informacje o niezwykłych Polakach oraz ich niecodziennych osiągnięciach, najpiękniejszych miejscach i regionach, wyjątkowych zjawiskach, tendencjach w kulturze czy informacje o współczesnej nauce, biznesie i ciekawych inicjatywach. Wpisy dodatkowo można wzbogacać zdjęciami własnego autorstwa.

Najciekawsze propozycje ukażą się w drukowanym albumie, który będzie rozdawany gościom mistrzostw Euro 2012.

"Na Facebooku pojawiają się wpisy o sprawach wielkich i małych. W albumie nie zabraknie historii, Polaków wielkich, znanych i lubianych, ale zależy nam na tym, żeby znalazły się w nim też wpisy o drobnych sprawach, bohaterach dzisiejszych czasów, o kulturze, o pierogach, o tym, że kultywuje się tradycje w rodzinach, wszystko, o czym nie przeczytamy w innych wydawnictwach przygotowanych na Euro 2012. - zaznaczyła Porębska.

Stowarzyszenie chce wydać album w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej - oraz w dwóch formatach - 10. tys. albumów w wersji kieszonkowej ma trafić do kibiców, kilka tysięcy specjalnej wersji dla VIP - do zagranicznych gości i dziennikarzy obsługujących Mistrzostwa Europy.

Wśród ciekawych propozycji dotyczących polskich osiągnięć naukowych w aplikacji znalazły się wpisy dotyczące m.in. hologramu - wynalazku polskiego fizyka Mieczysława Wolfke, czy nowatorskiej metody leczenia cukrzycy. W aplikacji królują polskie kulinaria - pierogi, polski chleb i oscypki grillowane z żurawiną. Internauci zachwalają też wyjątkowy klimat polskich miast i urodę Polek.

Profil na Facebooku Pozytywny Atlas Polski posiada już ponad 6,5 tysiąca fanów, a do SPAP dołączają nowi członkowie: osoby, firmy i organizacje. "Chcemy organizować kolejne akcje promujące pozytywny wizerunek Polski zarówno w kraju, jak i poza jego granicami" - dodaje Porębska.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)