Na co zwrócić uwagę przy zakupie szczoteczki elektrycznej?
Uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Jak zatem prawidłowo dbać o jamę ustną? Oprócz regularnych wizyt u stomatologa, wyboru odpowiedniej pasty, warto kupić dobrą szczoteczkę, która skutecznie będzie usuwała jedzenie spomiędzy zębów. Czym szczotkować zęby? Czy szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej?
Rodzaje szczoteczek do zębów
Na rynku można spotkać wiele rodzajów szczoteczek, zaczynając od najprostszych i najtańszych modeli, kończąc na rozwiązaniach bardziej zaawansowanych:
_ Szczoteczki manualne _ - są to najprostsze szczoteczki, które zbudowane są zaledwie z kilku elementów: główki z włosiem, szyjki i rączki. Czyszczenie zębów odbywa się na zasadzie ruchów wykonywanych ręką. Mimo że jest to rozwiązanie z pozoru banalne, to dobrze dobrana szczoteczka może zapewnić skuteczną ochronę.
_ Szczoteczki soniczne _ - przeznaczone są dla osób o wrażliwych dziąsłach, dla których każde szczotkowanie kończy się krwawieniem. Czyszczenie zębów odbywa się za pomocą ultradźwięków emitowanych przez urządzenie.
_ Szczoteczki elektryczne _ - działają dzięki wbudowanemu silnikowi elektrycznemu, który wprawia w ruch główkę szczoteczki. Urządzenie wykonuje ruchy rotacyjne i pulsacyjne z różną częstotliwością, dzięki czemu dokładnie usuwa osad.
Najważniejsze cechy elektronicznej szczoteczki
Mogą być one zasilane akumulatorowo lub bateryjnie. Najprostszy model szczoteczki możemy kupić już za niecałe 3. zł i wcale nie będzie gorsza od takiej za 1000 zł. Tańszy model będzie prawidłowo spełniał swoją rolę, z tym, że użytkownik dostanie znacznie mniej funkcji do wyboru. Zatem jak się nie pogubić między sklepowymi półkami i wybrać najlepszy model dostosowany do swoich potrzeb.
Po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar szczoteczki elektrycznej. Musi być ona dobrana do wieku. Dla dziecka, zalecana wielkość główki wynosi od 7,5 do 1. mm, natomiast dla dorosłych - około 30 mm. Istotna jest również szerokość końcówki, dla dziecka wynosi maksymalnie 10 mm, dla dorosłego 17 mm. W przypadku długości rączki tutaj nie ma ścisłych wytycznych, z tym, że w przypadku szczoteczki dziecięcej nie powinna przekraczać 13 cm.
Zwróćmy również uwagę na twardość włosia i dostosujmy je do stopnia wrażliwości naszych dziąseł. Zwykle powinniśmy wybierać identyczny rodzaj włosia, taki jak w przypadku szczoteczki manualnej. Na miękkie włosie zdecydują się ci, które borykają się z problemem delikatnych i krwawiących dziąseł. Na twarde, przede wszystkim osoby o zdrowych dziąsłach i zębach, narażonych szczególnie na problem osadu i kamienia nazębnego. Zaś włosie o średniej twardości stanowi kompromis pomiędzy ochroną dziąseł, a dbałością o oczyszczanie zębów.
Kolejnym krokiem jest wybór częstotliwość ruchów główki. Najczęściej w szczoteczkach elektrycznych spotyka się wartości mieszczące się w granicach 1000. a 40000 ruchów pulsacyjnych oraz do 10000 ruchów oscylacyjno - rotacyjnych na minutę. Zasada jest tutaj prosta - im wyższa jest podana częstotliwość, tym szybciej się porusza główka szczoteczki, a płytka bakteryjna jest skutecznie usuwana. Warto pamiętać, że nie każda szczoteczka oferuje pełen zestaw ruchów. Dlatego decydując się na dany model powinniśmy wybierać taki, który oferuje ruch rotacyjny, oscylacyjny oraz pulsacyjny. Jest to tzw. system 3D, dzięki któremu główka szczoteczki dociskana jest do zębów i wykonuje ruchy we wszystkich kierunkach.
Szczoteczka elektryczna to urządzenie modułowe, dlatego nie trzeba jej wyrzucać całej, gdy na główce zużyje się włosie. Wystarczy ją tylko wymienić, natomiast sama szczoteczka posłuży nam na długie lata. W przypadku szczoteczki manualnej musimy pamiętać, aby wymieniać ją co trzy miesiące. Przy szczoteczkach elektrycznych użytkownik ma do wyboru kilka końcówek m.in. do polerowania, masowania dziąseł czy higieny języka. Oczywiście nie bez znaczenia jest również czas pracy baterii. W przypadku urządzeń zasilanych akumulatorowo, przy pełnym naładowaniu, wystarczy nam na około 4. minut ciągłego szczotkowania. Taki wynik jest jeszcze rzadko spotykany, ponieważ w najpopularniejszych modelach będzie to około 20 minut.
Na rynku są dostępne modele szczoteczek, które zostały wyposażone w dodatkowe funkcje. Najczęściej spotykaną jest czujnik nacisku, który informuje użytkownika, gdy zbyt mocno przyciśniemy szczoteczkę do zębów. Poza tym urządzenie może być wyposażone we wskaźnik naładowania akumulatora, system regulacji prędkości ruchów szczoteczki, a nawet czasomierz, który emituje dźwięki co 3. sekund. Dzięki temu ma to stanowić wskazówkę, że powinniśmy się zabrać za czyszczenie kolejnej partii zębów. W modelach z wyższej półki można znaleźć dodatkowe urządzenia jak sanitizer, który dezynfekuje szczoteczkę po użyciu czy irygator pozwalający na mycie pod wysokim ciśnieniem przestrzeni międzyzębowych.
Nie dla wszystkich
Niestety ze szczoteczki elektrycznej nie wszyscy mogą korzystać. Ostrożność w szczególności muszą zachować te osoby, które mają problemy stomatologiczne, m.in. specyficzne postaci parodontozy i choroby przyzębia. Dlatego zanim skorzystają ze szczoteczki elektrycznej powinny skonsultować się ze specjalistą i dopiero po wzmocnieniu zębów oraz dziąseł mogą podjąć decyzję o zakupie urządzenia elektrycznego. Innym przypadkiem, gdy czasowo trzeba zrezygnować z tego typu szczoteczki są rozległe zabiegi stomatologiczne m.in. przeszczep dziąsła lub chirurgiczna odbudowa tkanki przyzębia. Po takich zabiegach pacjent zwykle musi korzystać ze specjalistycznych, bardzo miękkich szczoteczek manualnych. Dopiero po zdjęciu szwów oraz zagojeniu się ran, znów można korzystać ze szczoteczki elektrycznej.
O czym powinien pamiętać każdy z nas
Niezależnie od tego z jakiego typu szczoteczki będziemy korzystać, nie zapominajmy o podstawowych zasadach higieny jamy ustnej. Pamiętajmy o:
- wymianie szczoteczki manualnej raz na trzy miesiące lub wymianie końcówek w szczoteczce elektrycznej;
- wizytach u dentysty przynajmniej raz na sześć miesięcy;
- regularnym nitkowaniu zębów przed myciem zębów - stomatolodzy zalecają przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem).